Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyALAVIS


KDY SLUNCE LÉČÍ A KDY ŠKODÍ NAŠÍ KŮŽI?

Slunce v duši je pro všechny prima, ale co slunce ve tváři?

 


ZMĚNÍ UMĚLÁ INTELIGENCE MEDICÍNU?

Otázka není asi ZDA, ale KDY a do jaké míry... V diagnostice již pomáhá, míří ale výš - k vývoji cílené léčby.NADĚJNÉ MOLEKULY: POLEMIKY O INJEKCÍCH NA HUBNUTÍ II.

Společnost Genentech, člen skupiny Roche, oznámila pozitivní výsledky klinického testování nového léku u lidí s obezitou. Koho v terapii upřednostnit?

 


SEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: JAK SE VYHNOUT DEHYDRATACI?

Každý den lidské tělo ztrácí z těla až přes 2 litry vody, a to pocením, močí nebo dýcháním. V horkých letních dnech a při aktivním pohybu tyto ztráty hrozí častěji.

nolpaza krka


SOUČASNÉ POZNATKY O POTŘEBNÝCH ŽIVINÁCH V PRŮBĚHU TĚHOTENSTVÍ: CHOLIN

Nově je uznána role cholinu v podpoře normální funkce jater u plodu a plně kojených dětí.

 


LÉTO S LAKTÓZOVOU INTOLERANCÍ

4 tipy, jak se na dovolené neomezovat, pokud máte intoleranci na laktózu.PÁLENÍ ŽÁHY POD KONTROLOU CELÝ DEN

Alespoň jednou ročně se s pálením žáhy setká více než polovina lidí, častěji pak muži...

 


KILA NAHORU, TESTOSTERON DOLŮ

Hladina testosteronu u mužů mladších 45 let by se měla pohybovat mezi 10 a 40 nmol/l. Obezita je jednou z hlavních příčin poklesu hladiny testosteronu.

oslo


HOMEOPATIE ZA TÁROU: DĚTSKÝ PACIENT

Homeopatie je oblíbenou léčebnou metodou již u čerstvě narozených dětí. Podle pediatričky MUDr. Květoslavy Kacířové patří mezi první potíže, které trápí miminko, dětské koliky.

 


REPELENTNÍ NÁRAMKY NEPOMÁHAJÍ

Odborníci ze SZÚ vyrazili na nákup běžně nabízených „repelentních" náramků. Vše zaevidovali ve formě foto a video dokumentace. Testy zveřejnili ve své tiskové zprávě.SEZONNÍ TIPY DR. THEISSE: MENOPAUZÁLNÍ KOMFORT NENÍ VÝSADOU VYVOLENÝCH

Osvědčená řada doplňků stravy Forfemina a Forfemina slim přináší novinku: Forfemina Menopauzální komfort, která cílí na potřeby žen v období menopauzy efektivním systémem dvou tablet (na den a na noc) s výtažky z bylin, s vitamíny a minerály.

 


V LÉTĚ ŠPERKY TRPÍ

Pot, slunce, opalovací krémy - ani jedno nemá dobrý vliv na naše šperky...

Canephron


KONGRES JAKO SRDEČNÍ ZÁLEŽITOST

Velká účast svědčí o zájmu lékárníků, farmaceutických asistentů a ostatních nelékařských profesí ve zdravotnictví o problematiku prevence kardio-vaskulárních onemocnění.

 


RH FAKTOR V TĚHOTENSTVÍ: KDYŽ SI KREV „NESEDNE“

Pokud má nastávající maminka negativní Rh faktor a její dítě pozitivní Rh faktor po otci, může se stát, že dojde ke kontaktu těchto dvou krví a ženě se vytvoří protilátky.ŠEST TIPŮ NA DOVOLENOU SE PSEM

Při výběru dovolené by měl majitel zvážit, jestli je lokalita bezpečná i pro psa. Ideální je konzultovat plánovanou cestu s veterinárním lékařem, který by měl mít přehled o rizicích v dané destinaci.

 


STANDARDIZOVANÉ SKLIZNĚ KONOPÍ PO ČESKU

Díky technice in vitro lze vypěstovat rostliny zcela bez virů, plísní a dalších kontaminací. Zároveň umožňuje dosahovat standardizovaných hodnot u každé rostliny.5 OBJEVŮ, KTERÉ ZMĚNILY KARDIOLOGII

Věděli jste, že prvním člověkem, který definoval arytmii jako malý lehký nepravidelný pulz, byl Hippokrates? Kdy byl vynalezen stetoskop a kdo provedl první katetrizaci srdce?

 


POLOVINA ČECHŮ OČEKÁVÁ DOPAD AI NA SVÉ ZAMĚSTNÁNÍ

Tři čtvrtiny Čechů upozorňují na nedostatečný dohled a regulaci AI. I když jsou lidé ochotni využít AI k vyhledávání informací o zdraví, neznamená to automaticky, že jim věří.ŠEST LETNÍCH TIPŮ PRO ZDRAVÉ SRDCE

Velké výkyvy teplot pravděpodobně srdce zatěžují ještě více než samotné horko.

 


SEZONNÍ PRODUKTOVÉ TIPY

Jaké produkty jsou připraveny pro letní sezónu? Přinášíme tipy na akční produkty lékárenského sortimentu.VÍTE, JAKÉ SLOŽKY KRVE MŮŽETE DAROVAT? K ČEMU POSLOUŽÍ?

Dárcovství krve pomáhá zachraňovat životy. Kromě odběru plné krve lze ale darovat také její jednotlivé složky. K čemu slouží odběry erytrocytů, plazmy nebo krvetvorných buněk?

 


PRŮJEM NENÍ VÍTANÝ SUVENÝR Z CEST

Různé formy zažívacích potíží se podle expertů objeví u 40-60 % cestovatelů, zvlášť pokud vyrazí do ekonomicky méně rozvinutých zemí.PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2024 POKRAČUJE

Odborníci ve svém oboru disponují hlubokými znalostmi a zkušenostmi s danými produkty. Sdílením informací o produktech, kterým důvěřují, nebo s nimiž mají dobrou zkušenost, přispívají k cenným poznatkům pro ostatní.

 

PERTUSE (KONEČNĚ) NA ÚSTUPU

Do ISIN bylo v období od ledna do 7. července 2024 nahlášeno celkem 23 127 případů pertuse; poprvé byl v prvním červencovém týdnu zaznamenán výrazný pokles pod tisíc nových hlášených případů. Podobný příznivý vývoj se předpokládá i během prázdnin. Nejvíce případů onemocnění černým kašlem i nejvyšší nemocnost zůstává stále ve věkové skupině 15 až 19 let. U dětí do jednoho roku je od začátku roku hlášeno 344 případů, za poslední týden bylo evidováno dalších 12. Dospívající a dospělí jsou zdrojem infekce pro nejmenší děti, protože v proočkované populaci může mít onemocnění pertusí mírný průběh a často není rozpoznáno a správně diagnostikováno. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 bylo podle údajů v ISIN 17 256 osob očkováno, 1 737 osob neočkováno a u 4 134 osob informace o očkování chybí. (SZÚ)

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME