Menopauzu hned nemusíme (a také z pohledu aktivity a vizáže dnešních padesátnic ji ani nechceme) považovat striktně za důkaz stárnutí ženy. Spíš se hodí definice, že jde o období přechodu z reproduktivní do nereproduktivní fáze jejího života. Dělí se na premenopauzu, perimenopauzu a postmenopauzu s konečně trvalým vyhasnutím reprodukční schopnosti. S nástupem menopauzy vaječníky postupně snižují produkci ženských pohlavních hormonů. To vede k hormonálním výkyvům a nižší frekvenci ovulací. Po poslední ovulaci nastává menopauza, menstruace ustává a žádná vajíčka již nemohou dozrávat.
Na nízké hladině hormonů
V ženském těle se několikrát za život významně mění hladina hormonů. Kolem 40. roku věku začíná funkce vaječníků klesat a produkují méně ženských pohlavních hormonů, progesteronu i estrogenů. Tři hlavní druhy estrogenů jsou estradiol, estriol a estron. Díky nízkým hladinám progesteronu většina menopauzálních žen přibírá na váze. S menopauzou se mění i produkce hormonů v mozku. Jak vaječníky produkují během klimakteria čím dál méně estrogenu, mozek vylučuje větší množství hormonů ze skupiny gonadotropinů. Škála menopauzálních potíží je široká, a to jak v symptomech, tak v jejich intenzitě, trvání i následcích. Příznaky klimakterického syndromu, v němž dominují potíže vazomotorického, somatického a psychického rázu, se vyskytují až u 75 - 85 % žen. Většinou ustupují do 5 let, ale u některých žen mohou přetrvávat až do stáří.
Objevit se mohou typické klimakterické obtíže: návaly, noční pocení, nespavost, bušení srdce a poruchy nálady, podrážděnost, nebo zhoršená schopnost soustředění. Na sliznici a kůži je vidět ztráta elasticity. Vaječníky přestávají s koncem plodného období produkovat i androgeny, což snižuje životní energii a libido. Jedná se tedy v komplexu o potíže z nedostatku hormonů. A ano, lze tedy připustit, že se po menopauze zrychluje biologické stárnutí. Jde ale o proces značně individuální. I když jsme za viníka označili hormony, hormonální léčba (HRT) není vždy univerzálním řešením. K rozhodnutí o zahájení hormonální terapie je třeba odborného posouzení gynekologa. Fytoestrogeny se mohou využívat jako alternativa při léčbě klimakterického syndromu u žen, které nemohou nebo nechtějí HRT užívat.
Hledat řešení již od začátku příchodu prvních symptomů
Potíže klimakterického syndromu obecně neohrožují bezprostředně život ženy, ale zhoršují kvalitu jejího života a signalizují možné riziko vážnějších poruch v pozdějším věku. Proto je nelze přehlížet!
Osteoporóza - S poklesem hladiny hormonů ubývá kostní hmota, což zvyšuje riziko zlomenin. Tomuto křehnutí kostí lze do jisté míry předcházet cíleným cvičením, stravou bohatou na vápník a v případě potřeby i užíváním doplňků stravy s obsahem vápníku, vitaminu D a hořčíku. Hořčík je důležitý pro správné vstřebávání vápníku a kostní metabolismus, aktivuje osteoblasty, zvyšuje hustotu kostního minerálu, aktivuje vitamin D a ovlivňuje schopnost svalů se stahovat. Vitamín D podporuje vstřebávání vápníku ve střevech, což umožňuje následně fyziologickou mineralizaci kostí. Také fytoestrogeny mají potenciálně osteoprotektivní účinek.
Kardiovaskulární onemocněn - U žen v klimakteriu jsou patrné i sklony k nadváze, zadržování vody v těle, vysokému krevnímu tlaku a vyšší hladině cholesterolu. V souvislosti s tím stoupá i riziko onemocnění srdce a cév. Držet si váhu pod kontrolou, zdravě se stravovat a hýbat, dobře se vyspat a nabrat energii - to jsou preventivní kroky, které ale riziko prokazatelně sníží.
Forfemina ženám rozumí
Osvědčená řada doplňků stravy Forfemina a Forfemina slim přináší novinku: Forfemina Menopauzální komfort, která cílí na potřeby žen v období menopauzy efektivním systémem dvou tablet (na den a na noc) s výtažky z bylin, s vitamíny a minerály.
Forfemina menopauzální komfort 2x 28 kapslí
Doplněk stravy vhodný pro ženy v období menopauzy
Více na: Forfemina | DR. THEISS (drtheiss.cz)
Článek je firemním sdělením společnosti DR. THEISS CZ s.r.o.
Reference:
https://www.nzip.cz/
https://www.gynmedico.cz/
http://www.meno-andro.cz/cz/
ZADRŽOVÁNÍ VODY V TĚLE A PŘIBÍRÁNÍ NA VÁZE
Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který odstartoval 11. září a potrvá do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres je spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah je akreditován u ČLnK (až 14 bodů), ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete na webu Healthcomm.cz
Novela zákona, která vstoupí v platnost od 1. ledna 2026, reaguje na technický a technologický rozvoj a zavádí potřebné funkcionality pro realizaci centrálních projektů elektronizace zdravotnictví. Mezi hlavní novinky patří například rozšíření kmenového registru pacientů o údaje o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel a držení zbraní, a také elektronická objednání na vyšetření, elektronická zdravotní dokumentace, portál pacienta, kde bude každý pacient o sobě mít všechny zdravotní informace na jednom místě. Již od 1. ledna 2025 na SÚKL přejde kompetence vést evidenci limitů započitatelných doplatků ze zdravotních pojišťoven na SÚKL. Pojištěnec po vyčerpání limitu nebude v lékárně platit částku do výše započitatelného doplatku, tyto částky obdrží lékárna od zdravotní pojišťovny v rámci vyúčtování. V aplikaci eRecept pojištěnec uvidí, jaký má limit, kolik již vyčerpal a kolik zbývá do dosažení limitu. (MZCR)