Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SENIOR POD LUPOU



Pro milovníky online studia připravil Healthcomm Professional další, tentokrát 2D jarní tematický kongres SENIOR - křehký pacient v lékárně. Lékárníci a farmaceutičtí asistenti z českých a slovenských lékáren, a rovněž další zdravotníci v nelékařských profesích (obr.1), mohli během jednoho měsíce vystudovat 11 odborných přednášek, které se vztahovaly primárně ke zdravotní problematice seniorů. Ti představují v lékárnách velmi významnou skupinu klientů (některé řetězce udávají, že až 70 % jejich zákazníků tvoří lidé starší 50 let) a jejich specifické potřeby vyžadují od zdravotnického personálu zvláštní přístup - komunikace se seniory v lékárně chce nejen empatii a trpělivost, ale hlavně odborné znalosti. S věkem se také zvyšuje multimorbidita a průměrný počet užívaných léků. Podle The British Journal of Clinical Pharmacology užívala v roce 2024 více než polovina starší populace ve čtyřech ze šesti sledovaných evropských zemí pět a více léků denně. S tím jsou logicky spojena i významná rizika léčby. 

Garantem akce byla proto prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., přední česká geriatrička a internistka, která se ve své dlouholeté praxi zaměřuje především na problematiku geriatrických syndromů, zejména na tzv. syndrom seniorské křehkosti. Ten charakterizuje jedince v seniorské kategorii se zvýšeným rizikem zdravotních komplikací, ale třeba i nežádoucích polékových reakcí.

Kognitivní poruchy a problémy s pamětí, jako je zapomnětlivost, zmatenost a potíže se soustředěním, představují významné překážky pro dodržování léčby. V programu vystoupila i doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D., významná česká specialistka v oboru gerontologie, která se věnuje problematice demence a Alzheimerovy choroby.

V odborném programu zazněly ale také přednášky na aktuální témata, která nemusela nutně souviset se stárnutím. Každý si tedy mohl najít téma, o které má zájem, nebo kde potřebuje zlepšit či osvěžit své znalosti.

Kongres probíhal v období od 7. května do 5. června 2025 kompletně online - ve 2D prostředí, které poskytuje pohodlný a zároveň plnohodnotný přístup k nejnovějším informacím z oboru a ke všem edukačním materiálům. 

Kongres byl rozdělen do dvou samostatně akreditovaných bloků:

  • I. blok: ohodnocen 12 body do systému celoživotního vzdělávání ČLnK a 2 kredity SKMTP
  • II. blok: ohodnocen 9 body do systému celoživotního vzdělávání ČLnK a 2 kredity SKMTP

Celkově tak mohli studující získat až 21 bodů od ČLnK a 4 kredity od SKMTP (Slovenská komora medicínsko technických pracovníkov).

2D jarní tematický kongres SENIOR - křehký pacient v lékárně pod lupou

Magazín Healthcomm, jako již tradiční mediální partner odborných akcí pod hlavičkou Healthcomm Professional, přináší podrobné výsledky právě skončeného kongresu. Zájem byl opět velký. Skvěle poskládaný odborný program, přehledné studijní prostředí a nové prvky v platformě (v čele s možností hodnocení přednášky nebo zapojením se do diskuse, či pomoci administrátora) se odrazily na počtu odborníků, kteří se rozhodli aktivně zapojit. Celkem studovalo 1.115 odborníků z ČR a SK (obr. 1).

Zajímavosti o studijních preferencích

Nikoho asi nepřekvapí, že 91 % studujících byly ženy. Je známým faktem, že v českém zdravotnictví, lékárníky nevyjímaje, převládají ženy. Druhá statistika může být již zajímavější -  on-line kongresu SENIOR se nejhojněji účastnili odborníci ve věkové kategorii 41 - 50 let (přes 30 %) a kategorie 51 - 60 let měla také výrazné zastoupení mezi studujícími (24 %). Ukazuje se, že moderní přístupy ke vzdělávání nejsou jen výsadou mladých profesionálů, ale že si jejich výhod stále více všímá i generace, která byla zvyklá na prezenční formy kongresové edukace. (Obr. 2)

Studovat v čase, který si sami vyberou, nemuset za vzděláváním cestovat, najít si klidné místo a vyčlenit si čas jen pro sebe - to je svobodné rozhodnutí, které podpoří chuť pro osobní i profesní rozvoj. Nejčastěji se tak dělo ve středu a ve čtvrtek, čas pro studium byl nejčetnější mezi 13. a 14. hodinou (po obědě) a také ve večerních hodinách mezi 20. - 21. hodinou. Dny, kdy vstoupilo nejvíce studujících, byly 15. května (čtvrtek) a 4. června (středa, těsně před uzavřením kongresu).

Nejlepší z programu

Nejstudovanější přednáškou bylo sdělení MUDr. Alexandry Pánkové, Ph.D., lékařky, která se specializuje na léčbu závislosti na tabáku a na prevenci chronických onemocnění spojených s kouřením. V přednášce ukázala, že kouření je v seniorském věku (tj. nad 65 let) poměrně časté. Dle populačních studií kouří až 1 z 8 seniorů. Kromě zvýšení rizika srdečně-cévních nemocí včetně infarktu, chronických plicních nemocí, nádorů nebo horšího hojení ran, bývá u seniorů zdůrazňován i výraznější pokles kognitivních funkcí. Při výběru vhodného léku je třeba postupovat individuálně, zohlednit preference pacienta, kontraindikace a v neposlední řadě i finanční dostupnost daného preparátu. Důležité je vědět, že nikdy není pozdě přestat kouřit, a to ani v seniorském věku!

Součástí 2D jarního tematického kongresu SENIOR - křehký pacient v lékárně byly i expozice parterů. Nejnavštěvovanější byly „stánky" Educommu, společností Haleon, Schwabe a Dr. Theiss a také zaujala expozice Gyntima.

„Děkujeme všem za účast a zároveň za zpětnou vazbu. Díky ní se můžeme neustále zlepšovat a reflektovat na vaše skutečné potřeby. Poděkování patří také všem partnerům a lektorům, kteří se podělili o své znalosti a zkušenosti. Pokud preferujete fyzické akce a osobní kontakty s kolegy i lektory, srdečně vás zveme na podzimní Pharmacy Eventy v Ostravě a V Praze", říká Jakub Červienka, manažer on-line kongresů a fyzických akcí Healthcomm Professional.


A to není zdaleka vše: další 2D kongres startuje již po letních prázdninách, a to 3. září 2025.
Přihlásit se můžete již nyní:


Podrobnosti a registrace na akce Healthcomm Professional na www.healthcomm.cz

-red-

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME