Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



PRÁVĚ TESTUJEME: SAMOLÉČBA BRADAVIC



V únorovém Magazínu jsme si v rámci testovací rubriky Na vlastní kůži řekli základní informace o výrůstkách na kůži, které způsobuje lidský papillomavirus (HPV). Únorová rubrika byla věnována bradavicím, jak vznikají a jak se jich nejlépe zbavit bezpečnou samoléčbou. Také byl kladen důraz na včasné odhalení bradaviček a řešení problému včas, protože nové bradavice se většinou odstraňují snadněji než ty starší. Čím dříve se s léčbou začne, tím lépe. Bradavice mají poměrně dlouhou inkubační dobu, často několik měsíců, proto je třeba chránit sebe i své okolí od přímé (kontaktem, rozškrábáním apod.) i nepřímé nákazy (z předmětů nebo povrchů).

Jedním z osvědčených způsobů eliminace bradavic je keratolýza, proces, který se k odstranění bradavic tradičně využívá. Jde o metodu nebolestivou, která je ve většině případů vhodná i pro děti. Funguje tak, že se opakovaně na bradavici aplikuje keratolytická látka, která rozpouští keratin -  stavební bílkovinu vnější vrstvy kůže. Tím se bradavice postupně, vrstvu po vrstvě, rozloží a odloučí se od zdravé kůže. Keratolýza využívá principu „naleptání" slabou organickou kyselinou, která změkčí povrch, rozpustí ztvrdlou vrstvu kůže a pronikne do bradavice, kde dojde ke zničení buněk obsahujících virus bradavic. V praxi se používají například kyselina salicylová, kyselina mléčná a kyselina monochloroctová. Tyto látky se obvykle aplikují na bradavici ve formě roztoku.

Sedm čtenářů Magazínu - Sedm statečných - testuje v průběhu března a dubna zdravotnický prostředek k léčbě běžných bradavic Acetocaustin s kyselinou monochloroctovou jako aktivní účinnou látkou. Výhodou použití Acetocaustin roztoku k léčbě bradavic je:

  • aplikace přímo na bradavici nebolí;
  • při správné aplikaci dospělým může být použit i u dětí od 4 let;
  • aplikovat stačí jednou týdně;
  • po aplikaci se bradavice obvykle zbarví do běla a po několika dnech se začne odlupovat;
  • v případě potřeby je možné aplikaci po týdnu opakovat.

Acetocaustin roztok k léčbě bradavic je možné použít na běžné bradavice, primárně se vyskytující na rukou a nohou. Není určen na tzv. stařecké bradavice.

Acetocaustin přináší farmaceutická společnost AVEPHARMA, s.r.o., která pečlivě monitoruje potřeby klientů a snaží se svými produkty vyplnit mezery v lékárenském sortimentu. Nabídka produktů od společnosti AVEPHARMA je nejen široká, ale hlavně překvapí funkčností a volbou komfortní lékové formy.

Příkladem může být vedle Acetocaustinu k bezbolestné a účinné léčbě bradavic také ucelená řada produktů Perspi-Guard pro redukci nadměrného pocení, nebo přípravky pro řešení potíží s nedostatečnou tvorbou slin (xerostomií) pod značkou bioXtra.  Pod značkou FungeX se v lékárnách mohou pacienti po poradě s lékárníkem rozhodnout pro nejvhodnější formu, která povede k maximální účinnosti a komfortní aplikaci při řešení jejich potíží s mykózou. 

Dobrou zprávou je, že si tyto produkty můžete v letošním roce sami vyzkoušet, pokud se zapojíte do naší rubriky Na vlastní kůži!

Sledujte proto pravidelně náš Magazín Healthcomm!

Právě testuje sedm z Vás benefity zdravotnického prostředku k léčbě běžných bradavic Acetocaustin.

V polovině dubna se v článku Sedm statečných dozvíme, jaké výsledky testovatelé zaznamenali a zda byli s testováním celkově spokojeni. Je aplikace bezbolestá, jaké výsledky byly po týdnu a jaké po dvou aplikacích?

Zpět

SENIOR V LÉKÁRNĚ

Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/

NAVRHNĚTE SESTRU ROKU

Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.

OPATŘENÍ PROTI SLAK

Od začátku ledna bojují němečtí, rakouští, maďarští a slovenští veterináři s extrémně nakažlivým virem slintavky a kulhavky. Od 26. března, kdy se potvrdila nákaza v chovu tří tisíc kusů skotu v Maďarsku a následně na konci března i na Slovensku, zavádí čeští veterináři ochranná opatření. Do Česka se nesmí dovážet skot, ovce, kozy, prasata a další druhy zvířat vnímavých ke SLAK z Maďarska, Slovenska a částí Rakouska. Týká se to také jakýchkoliv živočišných produktů, včetně krmiv nebo sena. Nově Státní veterinární správa (SVS) zpřísňuje od 4. dubna 2025 podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny do ČR z SK. Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu budou moci pro vjezd na území ČR použít pouze pět hraničních přechodů se Slovenskem. Všechna vozidla nad 3,5 tuny zde budou podrobena dezinfekci. Také se dočasně omezuje provádění kontrol vyžadujících vstup veterinárních inspektorů do českých chovů hospodářských zvířat jen na neodkladné případy. SLAK je sice považována za zoonózu, nicméně výskyt nemoci u člověka je velmi vzácný. Aktuální informace k nákaze včetně platných mimořádných veterinárních opatřeních, třeba zákazu vstupu do některých obor nebo ZOO koutků, jsou k dispozici na webu SVS.

DOPORUČUJEME