Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



OPRAVTE SI SAMI CHYBY NA KRÁSE



Pokud nejsme spokojeni s tím, jak vypadá pleť našeho obličeje, pokožka těla, nehty nebo vlasy, umíme si poradit zvýšenou a cílenou domácí péčí. Existuje mnoho běžných "chyb na kráse" nebo drobných kožních problémů, se kterými si často dokážeme poradit sami, a to bez nutnosti lékařského zákroku nebo návštěvy kosmetičky. Důležité je být při „zkrášlování" opatrný, dbát na hygienu a v případě zhoršení stavu nebo nejistoty s výsledkem se raději poradit s odborníkem. 

Výrůstky na kůži

Snaha o samoléčbu různých kožních výrůstků může být někdy riskantní. Důvodem je především nejistota ohledně diagnózy. Nesprávný zásah by mohl oddálit správnou léčbu, nebo přinést opak zlepšení estetického záměru - jizvy, pigmentaci, zanesení infekce apod. Platí, že každý měnící se, nebo krvácející výrůstek na kůži je lépe konzultovat s lékařem, ideálně s dermatologem. Lékař dokáže správně diagnostikovat typ výrůstku a navrhnout nejvhodnější a nejbezpečnější způsob odstranění. Nicméně, existují určité drobné a běžné kožní problémy, které lze řešit doma. I zde je ale potřeba opatrnosti, a hlavně informovanosti o typu kožního problému i o metodě odstranění. Běžně si umíme s bezpečnými přípravky z lékáren poradit s bradavicemi, kuřími oky nebo fibromy.

Dermatoložka MUDr. Nina Koutná připomíná, že „...fibrom je typicky výrůstek tělové barvy přirostlý užší stopkou. Vše ostatní by měl nejprve vidět kožní lékař, nikoliv např. jen kosmetička, aby nedošlo k záměně za jiný projev, potencionálně eventuelně i nádorového charakteru."

Fibrom, nejčastější nezhoubný nádor pojivových tkání, je malý výrůstek tělové barvy, přirostlý užší stopkou ke kůži. Jejich výskyt je poměrně častý, lokalizace je v místech, kde se kůže otírá nebo nemá dostatek vzduchu, a s věkem těchto drobných vad na kráse přibývá. Tvoří se nadměrnou kumulací buněk a tkání, které se normálně v dané oblasti nacházejí. Kožní fibromy mají ostře ohraničený okraj a jejich povrch bývá hladký, narozdíl od papilomů (bradavičnatých kožních výrůstků), které jsou na povrchu zvrásněné. Fibrom se skládá z fibroblastů, buněk produkujících kolagen a další pojivové tkáně. Tvoří ho gelovitá substance, která vyplňuje prostor mezi buňkami a vlákny a obsahuje různé mukopolysacharidy, což jsou jinak fyziologické a důležité složky pojivové tkáně. Složení fibromu se může mírně lišit v závislosti na jeho typu a umístění.

I když výskyt fibromů působí majiteli určité estetické trápení, ze zdravotního hlediska jsou zpravidla neškodné. Existují dva hlavní typy fibromů: měkké a tvrdé.

  • Měkké fibromy (fibroma molle) - jsou obvykle malé, stopkaté a skládají se z volné pojivové tkáně s bohatým cévním zásobením. Často se vyskytují na krku, v podpaží, pod prsy a v tříslech. Připomíná drobnou „houbičku" nebo „bambulku", protože je s kůží spojen stopkou. Zpravidla na kůži jakoby visí. Říká se mu také stopkatý.
  • Tvrdé fibromy (fibroma durum) jsou pevnější a skládají se z husté pojivové tkáně s menším množstvím cév. Příkladem jsou dermatofibromy a keloidy. 

Jak se zbavit stopkatých fibromů?

Měkké stopkaté fibromy (o průměru 1-5 mm a výšce 2-10 mm) jsou tedy často tam, kde dochází k dlouhodobému dráždění tkáně. Vyskytují se buď jednotlivě nebo mnohočetně, často v kožních záhybech: v podpaží, pod prsy, v tříslech, na víčkách nebo na krku. Méně často je najdeme na trupu nebo na břiše. Kromě vady na kráse ale nijak svého hostitele neomezují. Někdy je jejich výskyt spojený s obtěžují svěděním či bolestí při opakovaném mechanickém dráždění, někdy vadí při oblékání nebo při nošení šperků, kde hrozí zatrhnutí. Při poranění nebo rozškrábání mohou fibromy krvácet.

Pokud je kožní výrůstek traumatizován nebo jinak změněný jeho vzhled, doporučuje se jeho preventivní odstranění. Konkrétní způsob léčby vždy závisí na typu, lokalizaci, velikosti a charakteru fibromu. V rukou dermatologa nebo chirurga jsou metody jako je excize (vyříznutí skalpelem, někdy s nutností následného sešití rány a hojení s jizvou), laserové odstranění (volí se například u mnohočetných fibromů), působení vysokofrekvenčního proudu či kryodestrukce zmrazením (častěji se používá při odstranění bradavic).

Revoluční novinka pro domácí, bezpečné a bezbolestné odstranění fibromů

ClinSkin Fibrocontrol je zdravotnický prostředek ve formě náplasti, určený k domácímu použití pro snadné, bezpečné a bezbolestné odstranění fibromů. Při aplikaci ClinSkin Fibrocontrol se zastaví krevní zásobení fibromu. Metoda založená na mechanickém principu je bezbolestná a má jen zanedbatelné riziko zjizvení. Na fibrom a jeho bezprostřední okolí se po důkladném očištění nalepí pomocí speciálního aplikátoru náplast. Fibrom postupně zaschne, odpadne a zůstane přichycený pod náplastí. Náplast se odstraňuje po 6 dnech a společně s náplastí se odstraní i zaschlý fibrom. Fibrom musí mít průměr maximálně 3 mm ve spodní části a může být maximálně 5 mm vysoký.

  • Bezpečné použití, výborný estetický výsledek
  • Lze použít bez ohledu na roční období
  • Efektivní odstranění fibromů za 6 dní
  • Funguje na mechanickém principu
  • Bez bolesti
  • ‍Lze bezpečně používat během těhotenství a kojení.

Balení obsahuje 1 aplikátor a 3 náplasti, z nichž každá je určena k odstranění jednoho fibromu.

Nepoužívá se pro odstranění fibromů v očním okolí a na víčkách.

Pozor: Nepoužívejte, pokud je barva fibromu odlišná od okolní kůže, fibrom přesahuje průměr aplikátoru nebo pokud krvácí. Jestliže máte jakékoli pochybnosti o tom, zda se skutečně jedná o fibrom, poraďte se před zahájením samoléčby s kožním lékařem.

12 kroků aplikace

Více na https://www.drtheiss.cz/znacka/clinskin, kde je k dispozici i názorné instruktážní video.


NA VLASTNÍ KŮŽI S REVOLUČNÍ NOVINKOU PRO BEZPEČNÉ DOMÁCÍ ODSTRANĚNÍ FIBROMŮ

Zajímá vás, jak tato novinka funguje?
Trápí vás fibromy, ale nechcete zkoušet dermatologické nebo chirurgické metody odstranění?
Volili byste raději domácí, bezbolestný způsob, jak se s nimi rozloučit?
Zapojte se v červnu do testování v rámci rubriky Na vlastní kůži. Získáte šanci si zdravotnický prostředek ve formě náplasti ClinSkin Fibrocontrol vyzkoušet.


Proč zvolit ClinSkin Fibrocontrol?

  • Bezbolestná metoda
  • Rychlý výsledek
  • Snadné domácí použití
  • Bez jizev
  • Bez použití chemie

‍Odpovězte na soutěžní otázku do 27. června 2025. Svoji správnou odpověď zasílejte na magazin@hcom.cz s heslem CLINSKIN.

Soutěžní otázka: Zdravotnický prostředek ve formě náplasti ClinSkin Fibrocontrol funguje...

a) na mechanickém principu, kdy dojde k přerušení krevního zásobení fibromu

b) na principu keratolýzy, kdy dojde k naleptání fibromu kyselinou

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME