Nemoci srdce a cév jsou nejčastější příčinou úmrtí v Evropě. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky mají u nás na svědomí více než 40 procent všech úmrtí. Jejich rostoucí výskyt souvisí se špatnou životosprávou, nadváhou, kouřením a roli hraje také chronický stres. Pravidelný pohyb a cvičení spolu s vyváženou stravou mohou významně snížit riziko kardiovaskulárních příhod.
Příznivý vliv na srdce mají potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ale také byliny jako hloh nebo česnek a antioxidanty obsažené v borůvkách a zeleném čaji.
Ořechy a semínka jsou nejen chutnou, ale také velmi zdravou součástí jídelníčku. Jsou totiž vynikajícím zdrojem nenasycených mastných kyselin, které jsou pro naše srdce a cévy nesmírně důležité. Omega-3 mastné kyseliny obsažené například ve lněném semínku, chia semíncích nebo vlašských ořeších mohou pomoci snižovat hladinu triglyceridů v krvi, což je pro zdraví srdce klíčové. Triglyceridy se v přebytku usazují na stěnách tepen a způsobují jejich kornatění. Doporučuje se denně sníst alespoň hrst vlašských ořechů nebo lžíci lněného semínka zamíchaného například v jogurtu. Ořechy a semínka jsou však kaloricky bohaté, proto je konzumujte s mírou, zejména pokud se snažíte zhubnout.
Jaké ořechy a semínka jsou nejbohatší na nenasycené tuky?
Lněné semínko je dostupné, přesto nedoceněné, obsahuje totiž kromě omega-3 mastných kyselin také velké množství vlákniny, širokou skupinou nízkomolekulárních polyfenolů - lignanů a dalších prospěšných látek. Pravidelná konzumace lněného semínka může pomoci snižovat hladinu cholesterolu, prospívá lepšímu trávení, podpoří zdravou střevní mikroflóru a pomáhá při zácpě. Vláknina z lněného semínka zpomaluje vstřebávání cukru, což je prospěšné pro ty, kteří se snaží udržet si zdravou váhu. Obsažené lignany mají silné antioxidační účinky a pomáhají chránit buňky před poškozením.
Bylinné „srdcovky"
„Pro srdeční činnost a činnost cév je nutné na prvním místě použít byliny, které pročišťují cévní systém. Jsou to například pelargonie, gotu kola, česnek či echinacea. Po pročištění je nutné posílit stěny cév a zde využijeme gemmoterapeutika z kaštanu jírovce, jeřábu oskeruše a jinanu. Přímo na podporu srdeční činnosti je pak vhodné gemmoterapeutikum z hlohu, lnu a olše," doporučuje česká bylinkářka Jarmila Podhorná.
Bylinkářka doporučuje také konzumaci černého rybízu, borůvky, aronie a růže šípkové, které lze získat také ve formě gemmoterapeutik.
Sportem ke zdraví (srdce)
Lidé vykonávající pravidelně nějakou pohybovou aktivitu mají o více jak 30 % nižší pravděpodobnost vzniku nemocí srdce, cév a předčasného úmrtí. Přitom platí, že čím dříve člověk s pohybem začne, tím je ochranný efekt větší. Studie potvrdily, že i lidé, kteří mají nadváhu, ale přesto pravidelně sportují, jsou vystaveni mnohem menšímu riziku infarktu a srdečně-cévních onemocnění, než lidé štíhlí, ale pohodlní. Pravidelný pohyb je jedním z nejdůležitějších faktorů pro udržení zdraví. Různé druhy fyzické aktivity přispívají k posílení srdce, zlepšení krevního oběhu a snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění. Pravidelný pohyb pomáhá udržovat cévy pružné a snižuje riziko vzniku krevních sraženin. Pohyb zvyšuje kapacitu plic a lepší okysličování organismu. Fyzická aktivita pomáhá uvolňovat endorfiny, které mají příznivý vliv na náladu a snižují stres.
Mezi nejvhodnější sportovní aktivity pro zdravé srdce patří zejména vytrvalostní sporty jako běh, chůze, nordic walking, plavání nebo jízda na kole.
Prospěšné jsou pro kardiovaskulární systém také taneční aktivity, které výrazně zlepší kondici i koordinaci jedince. Jóga pak kombinuje fyzické cvičení s dechovými technikami a relaxací, což přispívá ke snížení stresu a zlepšení celkového zdraví. Pilates zlepšuje držení těla, flexibilitu a sílu hlubokých svalů.
Lidé s nemocným srdcem se musí vyhýbat pohybu s větší intenzitou. Za bezpečnou hranici se považuje tepová frekvence 120 tepů/min. Musejí se vyhýbat silové zátěži a cvikům, při nichž je hlava níže než srdce.
Zvládání stresu
Stres je často podceňovaným faktorem, který může mít významný dopad na zdraví srdce. Chronický stres zvyšuje hladinu kortizolu v těle, což může vést ke zvýšení krevního tlaku, zrychlenému tepu a dalším problémům, jež přetěžují srdce. Techniky jako meditace, hluboké dýchání nebo prosté trávení času v přírodě mohou pomoci snížit hladinu stresu, a tím chránit srdce před negativními účinky. Omega-3 mastné kyseliny, zejména ty, které se nacházejí v tučných rybách jako losos, makrela nebo sardinky, kromě toho, že podporují zdraví srdce a cév, mají také pozitivní vliv na psychickou pohodu a schopnost zvládat stres. Jak jsme si ukázali výše, pokud neholdujete rybám, mohou být vhodnou alternativou ořechové plody a semínka.
-red-
Healthcomm Professional zve na prezenční kongres, který se uskuteční 10. října v pražském hotelu DUO. Potkejte se osobně s přednášejícími, kolegy i týmem organizátora na dopoledním nebo odpoledním odborném kongresu v hlavním městě. Dopolední a odpolední části akce jsou akreditovány samostatně: ČLnK ohodnotila Pharmacy event 7 body za dopolední blok a 4 body za odpolední blok. Absolvovat můžete také obě části programu. Těšit se můžete například na PharmDr. Josefa Suchopára (Když na lékové formě záleží), na RNDr. Pavla Suchánka (Možné přístupy k podpoře imunity) a další skvělé lektory. Přihlášení je na stránkách www.healthcomm.cz.
Dny otevřených center pro léčbu migrény se letos odehrají v dalších regionech. Již třetí ročník této úspěšné akce letos odstartoval v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, následovat budou centra v Uherskohradišťské nemocnici, nemocnici Havlíčkův Brod a plzeňské nemocnici Privamed. Zdarma budou probíhat individuální konzultace s odborníky, a to bez žádanky a bez předchozí rezervace přímo na místě. Nemocnice Havlíčkův Brod otevře své dveře migrenikům 10. října 2024 v 16.00. Aktuality lze sledovat na www.omigrene.cz
Na 12. říjen připadá Světový den artritidy. Během osvětových akcí mají pacienti i veřejnost možnost zdarma promluvit si o svých potížích s revmatology, osteology, dermatology nebo fyzioterapeuty aj. Mottem letošního ročníku je „Včasná péče - silnější obrana.“ Osvětový den startuje v pražské Spojce Karlín 6. října v 10 hodin. Jeho součástí bude i křest prvního komiksu pro teenagery s revmatem. Právě možnost osobních konzultací přilákala loni na obdobnou akci stovky pacientů. Odborníci na ní poskytli přibližně 120 konzultací. Organizátorem je pacientská organizace Revma Liga ČR.
K poslednímu zářijovému dni bylo letos nahlášeno celkem 32 090 případů pertuse. Naštěstí počty nakažených klesají. Nejvíce případů bylo u nás mezi 14. a 18. týdnem roku, tedy v dubnu a v květnu 2024. V posledních 4 týdnech bylo evidováno průměrně 673 nových případů za týden. Nejvíce případů pertuse v roce 2024 zatím hlásí kraje: Moravskoslezský (3 766x), Středočeský (3 665x), Ústecký (3 353x) a hl. m. Praha (3 011x). Státní zdravotní ústav (SZÚ) připomíná, že po období pandemie COVIDu-19, kdy se vzhledem k opatřením snížil výskyt respiračních infekcí včetně pertuse, byl v ČR od září 2023 postupně registrován nárůst potvrzených onemocnění černého kašle ve všech věkových skupinách. Podle aktuálně dostupných dat a studií SZÚ předpokládá, že se budou vyskytovat epidemie černého kašle v intervalech 3 až 6 let.
Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který odstartoval 11. září a potrvá do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres je spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah je akreditován u ČLnK (až 14 bodů), ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete na webu Healthcomm.cz