Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KRYJTE ZÁDA LEDVINÁM



Asi milion Čechů se potýká s chronickým onemocněním ledvin (CKD). Mnozí z nich to však neví, protože je poškozené ledviny zpočátku nebolí. Pokud se neléčí, hrozí ale nemocným řada zdravotních komplikací. V krajním případě může dojít až k selhání ledvin, které vyžaduje transplantaci nebo dialýzu.

Objev „umělé ledviny" - dialýzy - je jedním z nejvýznamnějších milníků v medicíně 20. století. Zachraňuje životy pacientů s chronickým selháním ledvin, kteří by bez této léčby zemřeli na hromadění odpadních látek v krvi. Právě na ni dochází v Česku v současné době asi 6 500 lidí a každý pacient tu za rok stráví v součtu přibližně měsíc. Podle specialistů je tomu možné předejít včasným záchytem onemocnění ledvin a vhodnou terapií. Lidé by si proto měli nechat funkci ledvin pravidelně kontrolovat - na preventivních prohlídkách u praktických lékařů. Odborníci na to upozorňují u příležitosti Světového dne ledvin, který připadá na 13. března.

„Chronickým onemocněním ledvin trpí ve vyspělých zemích každý desátý člověk. U nás je to asi jeden milion lidí. Většina z nich o tom ale neví," vysvětluje prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Kliniky nefrologie, Transplantcentra a vedoucí lékař Transplantační laboratoře Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).

„Mírně snížená funkce ledvin je přitom dokonce rizikem dalších komplikací, zejména vzniku onemocnění srdce a cév. Pokud ledviny nefungují správně a neléčí se, může dojít v nejvážnějších případech až k jejich selhání," dodává.

Nemocné ledviny odhalí i praktik

Hlavními příčinami chronického onemocnění ledvin jsou cukrovka 2. typu a vysoký krevní tlak.

 „Týká se to přibližně poloviny pacientů. Většina z nich je navíc obézní nebo má nadváhu. Choroby ledvin však mohou být i vrozené nebo autoimunitní," říká prof. Viklický.

Podle něj zde hraje klíčovou roli čas. Pokud se léčba zahájí v počáteční fázi onemocnění, významně se zpomalí její rozvoj.

„Česká nefrologická společnost vypracovala doporučený postup pro diagnostiku a léčbu chronického onemocnění ledvin u praktických lékařů. Ti by měli v rámci preventivních prohlídek kontrolovat, jestli ledviny fungují správně, a to každé dva roky u všech osob starších 50 let. A také u pacientů mladších 50 let s vysokým krevním tlakem, vysokým cholesterolem, fibrilací síní a srdečním selháním. K tomu slouží vyšetření krve a jednoduchý test ze vzorku moči na přítomnost bílkoviny. Zvláště u diabetiků je třeba kontrolovat ledviny jednou ročně," popisuje prof. Viklický a dodává, že pacienti s cukrovkou by měli toto vyšetření podstupovat každý rok bez ohledu na věk.

Pokud test bílkovinu v moči odhalí, znamená to, že jsou v ledvinách poškozené drobné cévy.

„Je to jasný varovný signál. Ukazuje nejenom na poškození ledvin, ale i na zvýšené riziko výskytu onemocnění srdce a cév. Nemocní se musí ihned začít léčit," říká lékař. 

Revoluce v nefrologii

O pacienty s mírným poškozením ledvin se mohou starat praktičtí lékaři nebo internisté. Pokud je stav závažnější, přechází do péče nefrologů.

„Nemocné v současné době léčíme pomocí terapie, která je největší revolucí v nefrologii za posledních dvacet let. Průběh onemocnění umí významně zpomalit. Podle našich odhadů oddálí selhání ledvin a následnou dialýzu nebo transplantaci o deset až dvacet let," popisuje prof. Viklický.

Při chronickém onemocnění ledvin dochází v průběhu času k postupnému poškozování ledvin. Důsledkem je jejich snížená funkce. Když nemoc postoupí, nezvládnou ledviny filtrovat stovky litrů krve denně.

„Dialýza nepochybně zachraňuje a prodlužuje život, ale omezuje jeho kvalitu," říká MUDr. Silvie Rajnochová-Bloudíčková, Ph.D., DBA, vedoucí Nefrologické a transplantační ambulance IKEM.

Na dialýzu, která trvá 4-5 hodin, dochází pacienti třikrát týdně. Pacientům podle MUDr. Rajnochové-Bloudíčkové navíc po dialýze nebývá vždy, zejména zpočátku, nejlépe. Musí si také hlídat jídelníček a vyvarovat se některých potravin, například ovoce a zeleniny nebo nadměrného příjmu soli.

„Omezení spojených s dialýzou je více, řada nemocných například nemůže chodit do práce. Pokud je to možné, volíme ideálnější variantu léčby - transplantaci ledviny," doplňuje lékařka.

.................................

Na důležitost včasného záchytu chronického onemocnění ledvin upozorní akce Kryjte záda ledvinám, kterou 13. a 14. března, u příležitosti Světového dne ledvin, pořádá v Praze IKEM ve spolupráci se společností Boehringer Ingelheim a pod záštitou České nefrologické společnosti.

Od 10 do 16 hodin v obchodním centru Nový Smíchov si mohou příchozí nechat (ve stanu u hlavního vchodu) změřit krevní tlak či hladinu cukru v krvi.

.................................

Zdravotníci, kteří budou na místě, navíc zájemcům provedou i orientační vyšetření funkce ledvin. Z kapky krve zjistí jejich hodnotu kreatininu. Ta napoví, zda mají ledviny v pořádku," popisuje MUDr. Rajnochová-Bloudíčková, která se akce s několika dalšími lékaři a sestrami také zúčastní.

„Na místě s pacienty výsledky zkonzultujeme a případně doporučíme další vyšetření. Rádi bychom, aby si lidé uvědomili, že prevencí mohou jen získat a že do zdraví se vyplatí investovat," uzavírá lékařka.

Více informací o onemocnění ledvin na www.kryjtezadaledvinam.cz
Doporučený postup ČNS pro diagnostiku a léčbu CKD u praktických lékařů ZDE

MaVe PR

NEMOCNÉ LEDVINY TIŠE KRADOU ROKY ŽIVOTA

Zpět

SENIOR V LÉKÁRNĚ

Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/

NAVRHNĚTE SESTRU ROKU

Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.

OPATŘENÍ PROTI SLAK

Od začátku ledna bojují němečtí, rakouští, maďarští a slovenští veterináři s extrémně nakažlivým virem slintavky a kulhavky. Od 26. března, kdy se potvrdila nákaza v chovu tří tisíc kusů skotu v Maďarsku a následně na konci března i na Slovensku, zavádí čeští veterináři ochranná opatření. Do Česka se nesmí dovážet skot, ovce, kozy, prasata a další druhy zvířat vnímavých ke SLAK z Maďarska, Slovenska a částí Rakouska. Týká se to také jakýchkoliv živočišných produktů, včetně krmiv nebo sena. Nově Státní veterinární správa (SVS) zpřísňuje od 4. dubna 2025 podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny do ČR z SK. Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu budou moci pro vjezd na území ČR použít pouze pět hraničních přechodů se Slovenskem. Všechna vozidla nad 3,5 tuny zde budou podrobena dezinfekci. Také se dočasně omezuje provádění kontrol vyžadujících vstup veterinárních inspektorů do českých chovů hospodářských zvířat jen na neodkladné případy. SLAK je sice považována za zoonózu, nicméně výskyt nemoci u člověka je velmi vzácný. Aktuální informace k nákaze včetně platných mimořádných veterinárních opatřeních, třeba zákazu vstupu do některých obor nebo ZOO koutků, jsou k dispozici na webu SVS.

DOPORUČUJEME