Pánevní dno patří k často opomíjeným částem našeho těla, přitom v sobě skrývá klíč k naší sexualitě, vitalitě a životnímu potenciálu. Dle odborníků je pánevní dno nejen tajemnou branou k našim intimním prožitkům, ale i zásadním prvkem pro naše celkové zdraví a pohodu. Pánevní dno tvoří několik vrstev svalů, včetně těch hlubokých, které mu dávají jeho charakteristickou sílu a pružnost. Správné nastavení pánevního dna je klíčové pro naši schopnost kontrolovat tělesné funkce, prožívat intenzivní sexuální zážitky a zároveň udržovat naše tělo a mysl v harmonii.
„V dnešní době jsme tak zaměřené na vzhled našeho obličeje, že zapomínáme, jak důležité je udržovat pánevní dno v optimálním stavu. Zanedbání této oblasti může mít výrazný dopad na naše ženské zdraví a naše sebevědomí," zdůrazňuje Tereza Berounská, lektorka jógy a specialistka na psychologii během těhotenství ze studia White Sage Therapy.
Reprodukční zdraví
Pro ženy má pánevní dno obzvlášť důležitý význam. Je spojeno s naší vnitřní energií, ženskostí a celkovou vitalitou. Silné a pružné pánevní dno nám otevírá dveře k naší ženské síle, pohyblivosti a nekonečné radosti z našeho těla. Hraje významnou roli i v plodnosti - správně fungující pánevní dno může být klíčovým prvkem pro ženy, které touží po mateřství. Svalstvo pánevního dna plní důležitou úlohu při udržování dělohy a vaječníků ve správné pozici a pomáhá regulovat tok krve do pánevní oblasti. Navíc, správná funkce pánevního dna může zlepšit intimitu a pohodlnost během pohlavního styku, což může přispět k úspěšnému početí.
„Je tedy klíčové, abychom pečovaly o své pánevní dno a zahrnovaly ho do péče o reprodukční zdraví. Pravidelné cvičení, správný dech a odborná podpora mohou pomoci ženám udržet optimální stav svého pánevního dna a tím řešit problémy ať už s oslabeným pánevním dnem nebo naopak s napjatým pánevním dnem," dodává Tereza Berounská.
Poporodní oslabení pánevního dna
Zvýšený tlak na pánevní dno během těhotenství a porodu může vést k oslabení svalů a snížení jejich pružnosti. Kromě problémů s inkontinencí mohou ženy také pociťovat nejistotu v oblasti pánevního dna, což může negativně ovlivnit jejich celkovou pohodu a sebevědomí.
„Pro ženy je nesmírně důležité věnovat pozornost posílení svalů pánevního dna, zejména během těhotenství a po porodu. Speciální cvičení a terapeutické postupy mohou pomoci obnovit sílu a pružnost této oblasti," radí Tereza, která 5 let předává klientkám své znalosti jógové praxe a pracuje často s těhotnými ženami.
Napjaté pánevní dno
Na druhé straně spektra se nachází problém příliš napjatého pánevního dna. Přílišná napětí a svalové kontrakce v této oblasti mohou vést k bolestem a nepohodlí. Důvody mohou být různé - od nadměrného cvičení až po dlouhodobé držení napětí ve stresových situacích. Napjaté pánevní dno však může ovlivnit nejen naše fyzické tělo, ale také naši emoční pohodu, protože je propojené s nervovou soustavou a energetickým tokem těla.
Součástí White Sage Therapy. jsou dva jógové sály - prosluněný Sun room a meditativní Moon room, jehož součástí je 10 infra červených panelů generujících příjemné léčivé teplo.
Rady pro zdravé pánevní dno:
Zdroj: Emperium s.r.o.
INKONTINENCÍ TRPÍ STEJNÝ POČET LIDÍ JAKO CUKROVKOU
Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který odstartoval 11. září a potrvá do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres je spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah je akreditován u ČLnK (až 14 bodů), ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete na webu Healthcomm.cz
Novela zákona, která vstoupí v platnost od 1. ledna 2026, reaguje na technický a technologický rozvoj a zavádí potřebné funkcionality pro realizaci centrálních projektů elektronizace zdravotnictví. Mezi hlavní novinky patří například rozšíření kmenového registru pacientů o údaje o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel a držení zbraní, a také elektronická objednání na vyšetření, elektronická zdravotní dokumentace, portál pacienta, kde bude každý pacient o sobě mít všechny zdravotní informace na jednom místě. Již od 1. ledna 2025 na SÚKL přejde kompetence vést evidenci limitů započitatelných doplatků ze zdravotních pojišťoven na SÚKL. Pojištěnec po vyčerpání limitu nebude v lékárně platit částku do výše započitatelného doplatku, tyto částky obdrží lékárna od zdravotní pojišťovny v rámci vyúčtování. V aplikaci eRecept pojištěnec uvidí, jaký má limit, kolik již vyčerpal a kolik zbývá do dosažení limitu. (MZCR)