Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KLESÁ DŮVĚRA VE ZDRAVOTNÍ SYSTÉMY



Reprezentativní průzkum mezi přibližně 46 000 respondenty ve 23 evropských zemích - STADA Health Report 2024* - zjistil, že systém zdravotní péče dostatečně neřeší potřeby mnoha Evropanů, což je vede k tomu, že se o své zdraví starají sami. Šesté pokračování mezinárodní studie realizované farmaceutickou společností STADA ve spolupráci s agenturou Human8 Consulting, ukázal, že hodnocení zdravotnických systémů klesá čtvrtým rokem v řadě. Ale důvěra v konvenční zdravotní péči přesto mírně stoupá.

Úroveň zdravotnických služeb, nedostatek personálu a všeobecná nedůvěra k tvůrcům zdravotní politiky - to jsou hlavní příčiny nespokojenosti se zdravotnickými systémy. Nyní s 56 procenty se spokojenost od roku 2020 snížila o 18 procentních bodů. Nejvíce nespokojeni se svým systémem zdravotní péče jsou Maďaři. S klesající mírou spokojenosti bere stále více Evropanů své zdraví do vlastních rukou: 89 procent z nich dělá alespoň jednu věc pro zlepšení svého celkového zdraví, nejaktivnější jsou Finové, Španělé nebo Italové.

Lidé věří lékárníkům

Přestože je nespokojenost se zdravotní péčí rostoucí, důvěra v konvenční medicínu vzrostla. Téměř 7 z 10 Evropanů v průzkumu uvedlo, že konvenční medicíně z velké části nebo zcela důvěřují (nárůst o 7 procentních bodů ve srovnání s rokem 2022). Nejvěrnějšími zastánci konvenční medicíny jsou Finové a Španělé. Ti si nejvíce cení zdravotnických pracovníků, jako jsou lékaři a lékárníci. Jejich rady a doporučení jsou obecně nenahraditelné pro 48 procent Evropanů. Odborné poradenství je pak nejvíce ceněno zejména v Belgii a Irsku (56 %), Německu nebo Holandsku (55 %).

Technologie versus odborníci

Do jaké míry jsme schopni přijímat inovace a digitální technologie? Ze zprávy STADA Health Report 2024 vyplývá, že 62 % Evropanů (63 % Čechů) má obecně pozitivní postoj k umělé inteligenci (AI). Každý druhý (Evropa 47 %, ČR 45 %) se domnívá, že má o této technologii dobré povědomí a věří, že AI bude pro společnost přínosem. Dalších 15 % Evropanů (ČR 17 %) říká, že sice o AI příliš neví, ale nebrání se prozkoumat její možnosti. Nicméně, pokud jde o její využití v osobní zdravotní péči, je většina Evropanů stále rozpačitá. Podle respondentů nemohou nástroje AI konkurovat praktickým lékařům a lékárníkům. Právě jejich doporučením v oblasti volně prodejných produktů přikládají Evropané největší váhu: radám lékařů věří 60 % a lékárníkům 52 % Čechů, zatímco radám AI ohledně zdraví věří jen 9 % Čechů.

Doktor Google

Google ovšem přesto zůstává důležitým zdrojem doplňujících informací pro 40 % Evropanů a 52 % Čechů, kteří k rozhodnutí o nákupu volně prodejných produktů potřebují více detailů.

Obavy z využívání AI ve zdravotnictví

Skepse vůči AI v osobní zdravotní péči má mezi Evropany různé důvody:

  • 64 % dotazovaných (ČR 61 %) se obává možného zneužití osobních údajů a citlivých informací
  • cca 60 % Evropanů (55 % Čechů) znepokojuje absence empatie v důsledku omezení lidské interakce
  • 57 % (v ČR 51 %) má pochybnosti ohledně zabezpečení dat

Například 46 % Čechů se obává, že nejmodernější technologie ve zdravotnictví začnou zdravotníkům brát práci a jejich častější využívání povede k propouštění. Obecně mají větší obavy z AI ženy.

Češi si oblíbili e-Recepty

Jedním z vítaných nástrojů jsou elektronické recepty (59 %), které jsou nejvíce ceněné v České republice (78 %), kde jsou povinné již od roku 2018, a ve Finsku (77 %), které má s jejich využitím rovněž dobrou zkušenost. Digitalizované záznamy o pacientech by uvítalo 54 % lidí (ČR 58 %), stejně jako vyšší počet virtuálních konzultací s lékaři či lékárníky (48 %, ČR 50 %), což je služba, která je momentálně nejvíce žádaná v Bulharsku (59 %). Mezi další oblíbená řešení patří i elektronické příbalové letáky (38 % Evropa, ČR 42 %).

Ačkoliv se bude AI prosazovat dále v různých oblastech zdravotní péče, Evropané mají jasno: měla by být doplňkem, nikoliv náhradou osobní interakce s kvalifikovanými odborníky.

*STADA Health Report 2024 - závěry šesté mezinárodní studie realizované farmaceutickou společností STADA ve spolupráci s agenturou Human8 Consulting, která byla provedena v průběhu února-března 2024 na reprezentativním vzorku 46 000 respondentů ve věku 18 až 99 let z celkem 23 zemí, včetně Belgie, Bulharska, České republiky, Dánska, Finska, Francie, Irska, Itálie, Kazachstánu, Maďarska, Německa, Nizozemska, Polska, Portugalska, Rakouska, Rumunska, Slovenska, Srbska, Španělska, Švédska, Švýcarska, Uzbekistánu a Velké Británie. (Reprezentativní vzorek pro každou zemi zhruba 2 000).


Zdroj: Tisková zpráva: 63 % Čechů vnímá umělou inteligenci pozitivně, její využití ve zdravotnictví je však přijímáno velmi zdrženlivě (Výsledky průzkumu; Best Communications)

Zpět

SENIOR V LÉKÁRNĚ

Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/

NAVRHNĚTE SESTRU ROKU

Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.

OPATŘENÍ PROTI SLAK

Od začátku ledna bojují němečtí, rakouští, maďarští a slovenští veterináři s extrémně nakažlivým virem slintavky a kulhavky. Od 26. března, kdy se potvrdila nákaza v chovu tří tisíc kusů skotu v Maďarsku a následně na konci března i na Slovensku, zavádí čeští veterináři ochranná opatření. Do Česka se nesmí dovážet skot, ovce, kozy, prasata a další druhy zvířat vnímavých ke SLAK z Maďarska, Slovenska a částí Rakouska. Týká se to také jakýchkoliv živočišných produktů, včetně krmiv nebo sena. Nově Státní veterinární správa (SVS) zpřísňuje od 4. dubna 2025 podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny do ČR z SK. Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu budou moci pro vjezd na území ČR použít pouze pět hraničních přechodů se Slovenskem. Všechna vozidla nad 3,5 tuny zde budou podrobena dezinfekci. Také se dočasně omezuje provádění kontrol vyžadujících vstup veterinárních inspektorů do českých chovů hospodářských zvířat jen na neodkladné případy. SLAK je sice považována za zoonózu, nicméně výskyt nemoci u člověka je velmi vzácný. Aktuální informace k nákaze včetně platných mimořádných veterinárních opatřeních, třeba zákazu vstupu do některých obor nebo ZOO koutků, jsou k dispozici na webu SVS.

DOPORUČUJEME