Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: TRAMPOTY VÝLETNÍKŮ



Sluníčko prohřívá zem, dny jsou dlouhé a mnohé z nás napadne, že konečně přišel ten správný čas na výlet. Sezení nad mapou je kouzelné, snadno u stolu na naplánujeme výlet krásnou přírodou. Patnáct nebo dvacet kilometrů? Nějaké čáry - vrstevnice - křižují naši plánovanou cestu? Nevadí, to přeci dáme!! A hravě k tomu! Máme přeci celý den. Na vrcholu se pokocháme pohledem z rozhledny, trochu si odpočineme, a možné si výlet ještě o trochu prodloužíme. A že jsme do teď turistické boty ještě nevytáhli ze skříně? A pěšky došli jen na nákup po městě? To jsou jen malé detaily, kterými si nebudeme kazit den a výlet si dokonale užijeme! Je sobotní ráno - připravíme svačinu, něco málo oblečení do batohu a hurááá - startujeme!

Krásný pěší výlet - a co následky?

Z patnácti kilometrů je ale špatným odbočením rázem kilometrů dvacet. A to, co se zdálo na mapě jako drobné zvlnění krajiny, je v realitě příšerný strmý kopec, kde není ani trochu stínu, slunce nesnesitelně pálí a vrchol není stále vidět. Nohy začínají bolet, na chodidlech něco pálí jako čert. Konečně jsme nahoře, rozhledna na dohled. Z posledních sil vylezeme na vrchol rozhledny. Pohled do okolí je k nezaplacení - jednoduše nádhera. Letmý pohled na hodinky, chvíle zděšení. To už je tolik? Inu, čas jsme moc neodhadli. Šli jsme sem mnohem déle, než jsme přepokládali. Únava se začíná projevovat a na prodloužení výletu již nikdo nemyslí. Z kopce se nám půjde určitě líp. Ale chyba lávky!! Kromě stehen, lýtek a chodidel se začalo ozývat ještě koleno. K autu jsme se dobelhali a hlavou se honily otázky, jak půjdeme v pondělí do práce. Doma jsou naštěstí nějaká homeopatika, natočíme pár kuliček a děj se vůle Boží...

Arnica montana 9C - tento lék přímo miluji. Jeho použití je neskutečně široké a skoro vždy jej nosím v kabelce. Působí na svaly i cévy, léčí drobná traumata a podporuje hojení. Bolesti svalů ustupují po jeho podání velice rychle, otoky kotníků i chodidel začínají mizet. Regenerace znavených svalů započala. Pět granulí nechat volně rozpustit několikrát za den pod jazykem a svaly se přímo tetelí blahem. 

Cantharis 9C - tento lék působí na velké puchýře, které se snadno mohou v nevhodných botách vytvořit. Na vzniku puchýřů se podílí nejen nevhodná bota, ale i šněrování, klouzavé ponožky, velké tření. To bylo příčinou puchýřů na synových chodidlech, kdy coby malý chlapec lezl na pouti v ponožkách po skákacím hradě. Po provazech nahoru, rychle sklouznout dolů a zase nahoru. Tak tři série a do auta jsem jej musela odnést na zádech, protože nemohl ani došlápnout. 3x denně 5 granulí spolu s Arnikou vykonají malý zázrak.

U bolestí kloubů a vazů nejde zapomenout na tři důležité léky pohybového aparátu - a to na Rutu graveolens, Bryoniy a Rhus toxicodendron.

Ruta graveolens 9C - působí na vazivo, které je díky ní elastičtější a pružnější. Zlepšuje hybnost vazů a tím i svalů. Lze užít léčebně i preventivně před plánovanou zátěží. Kotníky nám za péči poděkují svojí pevností a stabilitou.

Bryonia 9C - je vhodná na bolesti svalů a vazů, které jsou mírnější v naprostém klidu a sebemenší pohyb bolest zhoršuje. Může to ale být i bolest hlavy z přehřátí a dehydratace.

Rhus toxicodendron 9C - bolest svalů i kloubů je horší na začátku pohybu a postupně se rozhýbáním zmírňuje. Po určité zátěži se ale bolest opět dostaví.

Všechny tři výše zmíněné léky se užívají v dávce 5 granulí 3-5x denně.

China rubra 9C - je vhodné ji přidat, pokud jsme se během výletu hodně potili a nestíhali doplňovat vodu i minerály. China rubra podpoří regeneraci dobrým hospodařením s vodou i minerály. Většinou stačí užít 2x denně do odeznění únavy.

K tomu doplnit hořčík a jiné minerály, pořádně se najíst a vyváženou stravou dodat tělu důležité bílkoviny i sacharidy. A v pondělí?  S nadšením a radostně do práce, a ještě nadšeněji začít plánovat další dobrodružství za krásami naší země.

Krásné letní výlety přeje

PharmDr. Lenka Štýsová

Mohlo by vás dále zajímat:

HOMEOPATIE ZA TÁROU: CHRAPOT

HOMEOPATIE ZA TÁROU: JEČNÉ ZRNO

HOMEOPATIE ZA TÁROU: KRČNÍ PÁTEŘ

Zpět

SENIOR V LÉKÁRNĚ

Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/

NAVRHNĚTE SESTRU ROKU

Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.

OPATŘENÍ PROTI SLAK

Od začátku ledna bojují němečtí, rakouští, maďarští a slovenští veterináři s extrémně nakažlivým virem slintavky a kulhavky. Od 26. března, kdy se potvrdila nákaza v chovu tří tisíc kusů skotu v Maďarsku a následně na konci března i na Slovensku, zavádí čeští veterináři ochranná opatření. Do Česka se nesmí dovážet skot, ovce, kozy, prasata a další druhy zvířat vnímavých ke SLAK z Maďarska, Slovenska a částí Rakouska. Týká se to také jakýchkoliv živočišných produktů, včetně krmiv nebo sena. Nově Státní veterinární správa (SVS) zpřísňuje od 4. dubna 2025 podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny do ČR z SK. Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu budou moci pro vjezd na území ČR použít pouze pět hraničních přechodů se Slovenskem. Všechna vozidla nad 3,5 tuny zde budou podrobena dezinfekci. Také se dočasně omezuje provádění kontrol vyžadujících vstup veterinárních inspektorů do českých chovů hospodářských zvířat jen na neodkladné případy. SLAK je sice považována za zoonózu, nicméně výskyt nemoci u člověka je velmi vzácný. Aktuální informace k nákaze včetně platných mimořádných veterinárních opatřeních, třeba zákazu vstupu do některých obor nebo ZOO koutků, jsou k dispozici na webu SVS.

DOPORUČUJEME