Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: STRES II.



Stresem podle definice rozumíme soubor nepříznivých krátkodobých nebo dlouhodobých vlivů na náš organismus, které významně ovlivňují jeho celkové reakce. Důležitou roli hraje tzv. stresor, vyvolávající konkrétní stresovou reakci. Ta je proto silně individuální.

Co se děje v těle při stresu? V mezimozku, konkrétně v hypotalamu, stoupá množství adrenalinu, dochází k vyplavování katecholaminů na periferii nervového systému a později i z dřeně nadledvinek. Následně se zvedá hladina glukokortikoidů a mineralkortikoidů vyplavovaných z kůry nadledvinek. Příznivým účinkem kortikoidů je, že snižují pocity bolesti a zklidňují. Prvotní stresová reakce je tedy pro organismus výhodou, ale při delším působení stresoru dochází k vyčerpání rezerv. Pak nastoupí patologické stavy. Obecně rozlišujeme pozitivní (eustres) a negativní (distres) formu stresu. Pro člověka hraje eustres či mírný stres „prestres" významnou roli, protože vede k větší odolnosti vůči závažnému stresu.

Problematice stresu se věnovalo letošní neformální setkání Homeopatické lékařské asociace s novináři. Na tiskové konferenci vystoupila MUDr. Ilona Ludvíková, praktická lékařka, stomatoložka, předsedkyně HLA a lektorka mezinárodní školy klinické homeopatie CEDH. 

MUDr. Ilona Ludvíková připomněla, že zvládání stresu záleží na citlivosti a nastavení osobnosti člověka. Poradila režimová opatření k lepšímu zvládání stresu a dotkla se i úlohy homeopatie. Názorně ukázala metodu tzv. „krabicové dýchání", o které jsme psali v předešlém dílu ZDE. Ta dokáže uklidnit mysl a okysličí stresem „stažené" orgány.

 

Lidé trpících stresem lze podle MUDr. Ludvíkové rozdělit do 3 skupin:

1. Emočně zaangažovaní lidé trpící stresem, úzkostí, strachem o zdraví

 - většinou lidé, kteří mají úzkostné tendence v rodině
- nejvíce zranitelnou skupinou jsou senioři - berou si věci osobně, fatálně, mají pocit, že už nemohou nic změnit
- další zranitelnou skupinou jsou teenageři - prožívají první lásky, zamilování, emoce v prvních vztazích

  • Ignatia amara

- pro emočně hodně rozbouřené stavy, hysterii, emoční labilitu, která často končí výbuchem, vhodné na zpracování stresu, nejlepší je začít s ředěním 9 C

ředění 9 C - první pomoc, dá se použít v častých intervalech, pomáhá, aby v sobě člověk nedržel emoce (nezpracované emoce se ukládají do vazivového systému - podpůrné mezibuněčné tkáně, které jsou ve všech orgánech a zajišťují přenos kyslíku a látek - tzn. není dobře, když se zde emoce ukládají - může způsobit zdravotní problémy)

ředění 15 C - u dlouhodobějších emoční problémů, které už mohou být psychosomatické: zvětšené krční mandle, opakované angíny, pocit knedlíku v krku, emoční přetížení vedoucí k dysfunkci štítné žlázy; typické u psychických potíží v okamžiku, kdy se člověk zastaví a nemá aktivitu, vhodný pro matky co se starají o děti (škola, práce, starost o domácnost)

  •  Staphysagria 30 C

- pomáhá u lidí, kteří mají uzavřené emoce, drží je v sobě a neprožijí je

- při použití ředění 200 C je třeba postupovat opatrněji a dávkovat jednou týdně 5 granulí nebo v akutní situaci, kdy je např. zablokovaná komunikace v rodině se doporučuje podat ředění 200 C po 5 granulích jednou denně tři dny za sebou všem členům domácnosti

- je vhodné i ve zraněných v rodinách, kde probíhají rozvody - pomůže vidět celou situaci více z nadhledu a tím lépe pochopit názory ostatních

  • Rhus toxicodendron 9 C, 15 C

- na vnitřní neklid u osob, které nejsou schopné vykročit novým směrem, na přijetí a zprocesování změny

- dávkování: 5 granulí 9 C ráno + 5 granulí 15 C večer

......

2. Lidé trpící pracovním stresem

- přetížení lidé s minimem volného času

  • Nux vomica

- často se používá nejen na tzv. manažerský stres, ale i u žen, které mají na starosti chod celé rodiny

ředění 5 C - základní lék na detox, nastartování fyzických projevů stresu, potíže kolem žlučníku (+ Sepia 5 C: 5 + 5 granulí každý den ráno nalačno)

ředění 9 C - na pomezí fyzických a psychických příznaků, dobrý detoxikátor (po večírku, dlouhodobém užívání léků), refresh receptorů

ředění 15 C - působí i na zklidnění, aby si člověk nedělal sám stres, na přeučení náběhu stresu, když nelze usnout kvůli stresu z dalšího dne; dávkování: 2 x denně 5 granulí, ráno a večer

ředění 30 C (200 C) - užívání po doporučení lékaře

  • Cuprum metallicum 15 C, 30 C

- pro osoby, které se cítí během dne střídavě pod tlakem a v klidu, v pohodičce - střídání stavů, doprovod se záchvaty kašle, tuhnutím svalů podél páteře a trapézů, křeče v noci, buzení se

  • Zincum metallicum 15 C

- pro osoby neustále pod tlakem, pro fyzicky neklidné, ty, kteří neustále potřebují pohybovat dolními končetinami (tzv. syndrom neklidných nohou)

- jsou přetížení, neumí vypnout, usnout

- často neustále přetěžovaní sportovci, které navíc tlačí potřeba dobrého výsledku

Při výběru homeopatického léků je vhodné začít s podáváním nejprve večer (ke zklidnění, úprava spánkového režimu), následně ráno a večer.

......

3. Lidé trpící sociálním stresem

  •  Causticum 15 C

- pro pacienty, kteří mají úzkosti a strach nejen o sebe samotné, ale i o blízké, o celé lidstvo a o osud celé planety, záleží jim na lidech okolo, od toho se odvíjí jejich štěstí

- pro lidi trpící syndromem prázdného hnízda

- dávkování: 5 granulí 1 x denně navečer

Léky ze skupiny Phosphorus

- hodně pomáhají lidem, kteří potřebují do společnosti, nevydrží bez zapnutého telefonu

  • Magnesia phosphorica 9 C

- bolesti hlavy a svalů z jakékoli sebemenší námahy

- dávkování: 5 granulí 1 x denně

- vhodné i pro pacienty léčené antidepresivy

pomůže mobilizovat pohybový systém

  • Phosphoricum acidum 15 C

- na celkové fyzické a psychické vyčerpání

- výborný lék pro prevenci syndromu vyhoření u pomáhajících profesí a pečujících profesionálů

- dávkování: 5 granulí 2 x denně ráno a večer

-red-
Zdroj: Setkání s novináři organizované Homeopatickou lékařskou asociací, 25. 1. 2024

HOMEOPATIE ZA TÁROU: STRES I.

BYLINY NA ZKLIDNĚNÍ A SPÁNEK

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME