Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATICKOU LÉČBU VOLÍ ČÍM DÁL VÍC PACIENTŮ



Již pátým ročníkem pokračuje na Magazínu sloupek Homeopatie za tárou, který pro čtenáře z řad zaměstnanců lékáren připravují jejich kolegyně, lékárnice s rozšířeným vzděláním v oblasti homeopatie. Poslední dva tři roky zde publikuje svoje zkušenosti z lékárenské praxe PharmDr. Lenka Štýsová. První letošní sloupek bychom chtěli věnovat loňskému průzkumu, který mapoval znalosti a preference českých pacientů z oblasti homeopatické léčby. Průzkum na vzorku 1000 lidí internetové populace 18-55 let realizovala společnost MindBridge Consulting.

V Evropě se homeopatické přípravky používají už více než 200 let. Francie, Německo nebo Velká Británie patří mezi státy s dlouholetou homeopatickou tradicí, díky čemuž jsou homeopatické přípravky zařazeny i do evropské legislativy. Kromě klasické medicíny dostávají další léčebné metody jako akupunktura, klasická čínská medicína či homeopatie větší prostor i v České republice. Pacienti se totiž stále víc zajímají o své zdraví a kombinují způsoby léčby tak, aby výsledný efekt byl pro jejich zdraví co nejpřínosnější a nejšetrnější. 

Homeopatickou léčbu zná podle nově provedeného průzkumu společnosti MindBridge Consulting z června 2022 79 % respondentů. Za účinnou považuje homeopatii 67 % dotázaných a nejčastěji ji pacienti volí z důvodů, že jde o přírodní metodu, protože již nechtějí používat chemické přípravky, že jim homeopatickou léčbu doporučili známí, či proto, že je bez vedlejších účinků. 

Průzkum ukázal, že nejvíce z uživatelů používá homeopatické léčivé přípravky na nemoci zimního období (38 %), pro podporu imunity a prevenci běžných zimních onemocnění (33 %) a pro léčbu stresu a úzkostí (26 %).  

Nejčastějšími důvody, proč se dotazovaní rozhodli léčit se pomocí homeopatie, bylo doporučení známých (55 %), doporučení lékaře (39 %) či pomocí informací vyhledaných na internetu (35 %). 

Homeopatie jako součást klinické praxe

Přínos homeopatie potvrzují nejen zkušenosti samotných lékařů, ale i rostoucí počet pacientů, kteří s ní mají dobrou zkušenost a od samotných lékařů tuto možnost léčby požadují. Homeopatické léky jsou součástí komplexní péče, mohou se používat jako hlavní metoda léčby, anebo jako vedlejší neboli podpůrná metoda, která je vhodnou variantou ke klasické medicíně. Výhodou homeopatik je to, že jsou bez známých nežádoucích účinků, neovlivňují účinky klasických léků a mohou být pacientovi nastaveny na míru. Užívat je mohou děti, těhotné a kojící ženy i senioři.

„Ideální je, když pacient vyhledá lékaře, který je v homeopatii vzdělán a umí vybrat lék na míru. Pro radu může jít i do lékárny, kde by měl být vyškolený lékárník schopen nabídnout vhodný lék. Ať klasický či homeopatický," vysvětluje MUDr. Ilona Ludvíková, praktická lékařka, stomatoložka, předsedkyně rady Homeopatické lékařské komory a lektorka mezinárodní školy klinické homeopatie CEDH.

Homeopatické přípravky v české legislativě

České právní předpisy o zařazení homeopatických léčivých přípravků vycházejí z evropské legislativy. Jejich registraci upravuje zákon č. 378/2007 Sb., o léčivech, díky kterému je možné registrovat ty přípravky, které splňují definici homeopatického léčivého přípravku.

Zjednodušeným postupem jsou registrované tzv. monokomponenty, tedy léčivé přípravky obsahující pouze jednu léčivou složku, u kterých není uvedena léčebná indikace.

Řízením o specifických homeopatických přípravcích jsou registrované vícesložkové přípravky, u kterých je indikace uvedena.

Bez ohledu na typ registrace Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) požaduje pro všechny léčiva doložit kvalitu výchozích materiálů i konečného přípravku tak, aby bylo zajištěno, že jsou pro pacienta bezpečné.

Homeopatie a její vědecké důkazy

Výzkumy v oblasti homeopatie se od konce 90. let minulého století zabývá londýnský Homeopathy Research Institute (HRI), v jehož čele stojí fyzik a bývalý spolupracovník britského výzkumného centra Cancer Research dr. Alexander Tournier, který absolvoval Imperial College, Cambridge University a je držitelem doktorátu z německé univerzity v Heidelbergu. Homeopathy Research Institute pod jeho iniciativou vznikl s jediným cílem - podporovat vysoce kvalitní výzkum nejen v Evropě, ale i v zámoří. V současné době probíhá kampaň na podporu vědeckých důkazů v homeopatii, která je zaštítěná právě Homeopathy Research Institute. Opírá se o několik tisíc publikovaných prací a chce mimo jiné vyvrátit názor, že homeopatie je neúčinná a že jde jen o placebo.

Více informací ze základního homeopatického výzkumu: https://vedecke-dukazy.svethomeopatie.cz, https://www.hri-research.org/

Zpět

PHARMACY EVENT 10. 10. V PRAZE

Healthcomm Professional zve na prezenční kongres, který se uskuteční 10. října v pražském hotelu DUO. Potkejte se osobně s přednášejícími, kolegy i týmem organizátora na dopoledním nebo odpoledním odborném kongresu v hlavním městě. Dopolední a odpolední části akce jsou akreditovány samostatně: ČLnK ohodnotila Pharmacy event 7 body za dopolední blok a 4 body za odpolední blok. Absolvovat můžete také obě části programu. Těšit se můžete například na PharmDr. Josefa Suchopára (Když na lékové formě záleží), na RNDr. Pavla Suchánka (Možné přístupy k podpoře imunity) a další skvělé lektory. Přihlášení je na stránkách www.healthcomm.cz.

DNY OTEVŘENÝCH CENTER PRO MIGRENIKY

Dny otevřených center pro léčbu migrény se letos odehrají v dalších regionech. Již třetí ročník této úspěšné akce letos odstartoval v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, následovat budou centra v Uherskohradišťské nemocnici, nemocnici Havlíčkův Brod a plzeňské nemocnici Privamed. Zdarma budou probíhat individuální konzultace s odborníky, a to bez žádanky a bez předchozí rezervace přímo na místě. Nemocnice Havlíčkův Brod otevře své dveře migrenikům 10. října 2024 v 16.00. Aktuality lze sledovat na www.omigrene.cz

SVĚTOVÝ DEN ARTRITIDY, OSTEOPORÓZY, MYOZITIDY A PSORIÁZY

Na 12. říjen připadá Světový den artritidy. Během osvětových akcí mají pacienti i veřejnost možnost zdarma promluvit si o svých potížích s revmatology, osteology, dermatology nebo fyzioterapeuty aj. Mottem letošního ročníku je „Včasná péče - silnější obrana.“ Osvětový den startuje v pražské Spojce Karlín 6. října v 10 hodin. Jeho součástí bude i křest prvního komiksu pro teenagery s revmatem. Právě možnost osobních konzultací přilákala loni na obdobnou akci stovky pacientů. Odborníci na ní poskytli přibližně 120 konzultací. Organizátorem je pacientská organizace Revma Liga ČR.

ZPRÁVA O ČERNÉM KAŠLI

K poslednímu zářijovému dni bylo letos nahlášeno celkem 32 090 případů pertuse. Naštěstí počty nakažených klesají. Nejvíce případů bylo u nás mezi 14. a 18. týdnem roku, tedy v dubnu a v květnu 2024. V posledních 4 týdnech bylo evidováno průměrně 673 nových případů za týden. Nejvíce případů pertuse v roce 2024 zatím hlásí kraje: Moravskoslezský (3 766x), Středočeský (3 665x), Ústecký (3 353x) a hl. m. Praha (3 011x). Státní zdravotní ústav (SZÚ) připomíná, že po období pandemie COVIDu-19, kdy se vzhledem k opatřením snížil výskyt respiračních infekcí včetně pertuse, byl v ČR od září 2023 postupně registrován nárůst potvrzených onemocnění černého kašle ve všech věkových skupinách. Podle aktuálně dostupných dat a studií SZÚ předpokládá, že se budou vyskytovat epidemie černého kašle v intervalech 3 až 6 let.

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který odstartoval 11. září a potrvá do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres je spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah je akreditován u ČLnK (až 14 bodů), ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete na webu Healthcomm.cz

DOPORUČUJEME