Apel na doplňování vitaminu D bývá zpravidla nejvyšší po zimě. S jeho deficitem se ale potýkáme již v pozdním podzimu, jak ukázala analýza společnosti SYNLAB, lídra v oblasti laboratorní diagnostiky. Z porovnání několika tisíc testů napříč věkovými skupinami vychází, že medián hodnot hladiny vitaminu D výrazně klesá pod doporučenou referenční mez již v listopadu.
Adekvátní hladina vitaminu D v organismu by se dle doporučení WHO měla pohybovat v rozmezí 75 a 125 nmol/l. Společnost SYNLAB zkoumala poslední dva roky výsledky krevních testů hladiny vitaminu D s cílem identifikovat, ve kterém měsíci po létě, kdy již není možné čerpat vitamin D přirozeně ze slunce, klesá jeho hladina pod referenční mez, a je tak vhodné začít s jeho doplňováním.
Jak analýza více než 200 000 výsledků testů ukázala, medián hodnot hladiny vitaminu D ukazuje mírný nedostatek již v říjnu (72,3 nmol/l). V listopadu se pak křivka nachází již výrazně pod referenční mezí (64,7 nmol/l) a klesající tendenci si udržuje až do března (58,8 nmol/l).
„Ultrafialové paprsky, které po proniknutí do kůže pomáhají v organismu tvořit vitamin D, je v našich zeměpisných šířkách možné zachytit při jasné obloze zhruba od května do září," upřesňuje MUDr. Marek Antoš z laboratoře SYNLAB a dodává: „Z letních zásob dokáže organismus vitamin D čerpat okolo šesti týdnů. Jak potvrdila i naše analýza, na konci října či nejpozději začátkem listopadu je tak již potřeba začít s jeho doplňováním."
................
Jak MUDr. Antoš zmiňuje na webu Zdravinaroda.cz, výhodou čerpání vitaminu D ze slunce je také to, že se jím tímto způsobem nelze předávkovat.
Tělo si jeho tvorbu přizpůsobí vlastním potřebám a vyprodukuje ho pouze tolik, kolik dokáže využít.
................
Spojenec v boji proti infekcím
Nedostatečná hladina vitaminu D v těle může mít řadu negativních dopadů na zdraví. Kromě oslabení imunitního systému, a tedy větší náchylnosti k respiračním onemocněním, jejichž sezóna právě začala, způsobuje také únavu či poruchy nálady.
„V horších případech, kdy se hladina vitaminu D pohybuje pod normou dlouhodobě, může dojít k narušení rovnováhy vápníku a fosforu v těle s přímým účinkem na střevo, ledviny a kosti, u nichž následně dochází k osteoporóze neboli řídnutí. Deficit „déčka" se podílí také na rozvoji diabetu, alergií a kardiovaskulárních či nádorových onemocnění," upozorňuje MUDr. Marek Antoš.
Jak vitamin D nejlépe doplnit?
Vitamin D je možné doplnit do těla stravou, a to nejlépe živočišného původu. Tato forma - vitamin D3 - je hojně obsažena v tučných mořských rybách, vejcích či mléčných výrobcích.
„Relativně komplikované je ale načerpávat vitamin D mimo období léta pro vegany. V rostlinné stravě se totiž vyskytuje jen ve velmi těžce vstřebatelné formě. Tito lidé by tak měli sáhnout po doplňcích stravy. Vždy však ideálně po domluvě s lékárníkem, či lékařem," doporučuje MUDr. Antoš.
Ze stravy je ideální čerpat okolo 1 000 IU vitaminu D denně. Při jednorázových vyšších dávkách „jednou za čas" hrozí předávkování, které může mít negativní vliv na srdce a ledviny.
Hladinu si lze ověřit z krve
Klesající hladina vitaminu D v podzimních měsících se nemusí týkat každého, vždy záleží na míře jeho čerpání ze slunce, příjmu ze stravy, věku či zdravotním stavu. Každý, kdo si chce hladinu vitamínu D ověřit, může podstoupit laboratorní test krve. Vyšetření nabízí také laboratoře SYNLAB. Na odběr krve není nutná žádná speciální příprava. Stačí se dostatečně napít, nekouřit a vyvarovat se náročné fyzické aktivity. Výsledky vyšetření, které jsou zpravidla k dispozici do dvou pracovních dní, je vhodné následně konzultovat s lékařem.
Jak často si testovat hladinu vitaminu D v krvi?
................
Preventivní program společnosti SYNLAB ZDRAVÍ NÁRODA informuje již od roku 2014 veřejnost o tom, jak předcházet závažným onemocněním a jak pečovat o své zdraví.
Klade důraz na nutnost přesných laboratorních testů a následné diagnostiky, které jsou nedílnou součástí preventivní péče a cílené léčby.
................
Zdroj: Tiskové a PR oddělení synlab czech s.r.o.
Podle pravidelného monitoringu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se akutní respirační infekce (ARI) v naší populaci drží na úrovni obvyklé pro toto roční období. Ve 49. týdnu se celková nemocnost ARI zvýšila o 5,5 % a dosahuje hodnoty 1544 nemocných na 100 000 obyvatel. V kategorii chřipce podobných onemocnění (ILI) se nemocnost proti minulému týdnu dokonce snížila o 9,1 %. Vzhledem k tomu, že se ale výskyt chřipkových onemocnění začíná zvyšovat v řadě okolních evropských zemí, lékaři doporučují očkování proti chřipce. Podle SZÚ se od začátku září nechalo očkovat proti Covidu -19 více než 296 tisíc osob a proti chřipce pak ve stejném období 683 tisíc osob.
Zveme vás na poslední letošní odbornou akci z dílny Healthcomm Professional, a to 30ti denní tematický online kongres: Bolest lidského těla v souvislostech. Akce je určena pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály z Česka i ze Slovenska. Zazní například přednášky prof. RNDr. Jana Krejska, CSc. - Bolest: komunikační uzel sdílený imunitou, zánětem a nervovou soustavou, dále PharmDr. MVDr. Vilmy Vranové, Ph.D. - Management léčby bolesti nebo sdělení Mgr. Ondřeje Šimandla na téma periferní neuropatie a neuropatické bolesti. Program a přihlášení na www.healthcomm.cz. Start je 20. 11. 2024. ČLnK akci ohodnotila 11 body.