
BEZ SPOLUPRÁCE SE SKVĚLÝMI LIDMI SKVĚLOU AKCI NEUDĚLÁŠ!
Vývoj nezastavíš, přesto je důležité mít pevné základy a z historické zkušenosti vycházet pro budoucí růst. U všech projektů Health communication stála stovka spolupracovníků - lektorů, řečníků, autorů, moderátorů akcí nebo odborných poradců či garantů. I oni mají obrovský podíl na úspěchu, jakého společnost dosáhla. Na tom, že je společnost Health communication považována za významného hráče na českém trhu vzdělávání v oblasti farmacie a medicíny.
Pojďme se letos, ku příležitosti oslav patnácti let, některých z nich zeptat:
1. Co Vás přivedlo ke spolupráci s Healthcommem? Vzpomínáte si na její začátky a vůbec první spolupráci? V rámci jakého projektu se realizovala?
2. Jak byste popsali vývoj naší spolupráce za ta léta? Co se změnilo? Jaké nové oblasti jste společně objevili?
3. Co Vám spolupráce dala a co podle Vás přináší lékárníkům a farmaceutickým asistentům?
PharmDr. Josef Suchopár
Ke spolupráci mě přivedla z mého pohledu náhoda. To, že mě oslovil Healthcomm (HC) možná náhoda nebyla. V každém případě vznikl dlouholetý vztah, který je vzájemně výhodný. Pro sebe jsem objevil, že komunikace s farmaceutickými asistentkami stále ještě není dostatek a že ony, podobně jako zdravotní sestry, chtějí především poskytovat velmi kvalitní pravdivé informace.
Spolupráce v oblasti vzdělávání mi přináší zvláštní druh radosti. Dost mi vadí, když vidím, že se pacientům nedostává informací, které nutně potřebují k tomu, aby léky užívali správně. HC je platforma, která to umožňuje evolučně změnit, bez násilí a emocí. Vždy jsem se snažil, aby dopady mých přednášek na lékárníky i farmaceutické asistentky byly, pokud možno, pozitivní a aby je bylo možné použít v běžné praxi. Po 15 letech spolupráce s HC pozoruji, že některé z informací, které jsem takto předal, již pevně zakořenily a jsou používány v lékárnách. Myslím, že ku prospěchu pacientů.
PharmDr. Gabriela Kroupová
Vzpomínám si na své začátky se spoluprací s Healthcommem (HC) velmi živě. Bylo to v rámci fyzického kongresu v Olomouci, kde jsem měla možnost přednášet na téma Chronická žilní nedostatečnost z pohledu lékárníka. Byla to pro mě první velká zkušenost na odborném fóru a musím přiznat, že jsem byla velmi nervózní. Tehdy jsem si však poprvé uvědomila, jak obrovskou hodnotu má sdílení odborných poznatků, a i přes počáteční obavy mě tato zkušenost motivovala věnovat se edukační činnosti na hlubší úrovni.
Za ta léta prošla naše spolupráce velkým vývojem. Na začátku šlo především o jednotlivé přednášky a odborné kongresy, dnes je to ale mnohem širší záběr. Postupně jsme objevili nové možnosti a oblasti, například vzdělávací dispenzační scénky a přednášky na platformě Educomm, které umožňují předávat znalosti daleko efektivněji a širšímu publiku. S HC jsme se tak přizpůsobili moderním trendům v komunikaci i vzdělávání a otevřeli si dveře do digitálního světa. Co mi spolupráce dala? Dala mi možnost růst - profesně i osobně. Naučila jsem se nejen, jak odborné informace efektivně předávat, ale také, jak lépe pracovat s emocemi, publikem i technologií. Díky této spolupráci jsem navázala kontakt s řadou inspirativních kolegů a měla příležitost podílet se na projektech, které mají reálný dopad na praxi lékárníků a farmaceutických asistentů.
Co podle mne spolupráce přináší lékárníkům a farmaceutickým asistentům? Především praktické znalosti, aktuální informace a inspiraci, jak svou práci dělat ještě lépe. Odborné přednášky, články nebo webináře přinášejí konkrétní návody, jak zlepšovat péči o pacienty, prohlubovat odborné znalosti a reagovat na nové trendy v oblasti farmacie a zdravotní péče. Z vlastní zkušenosti vím, že lékárníci i asistenti si této podpory velmi váží - cítí, že jsou díky těmto aktivitám lépe připraveni na každodenní praxi a mohou poskytovat kvalitnější péči svým pacientům.
Celkově vidím naši spolupráci jako inspirativní cestu, na které neustále přicházíme s něčím novým a posouváme odbornou veřejnost i sami sebe vpřed. A když se dnes ohlédnu na ten první kongres v Olomouci, uvědomuji si, jak daleko jsme společně došli. A o to více se těším na to, co nás čeká v budoucnu.
Mgr. Michaela Dobrá
Kongresy Healthcomm - převážně v té době fyzické akce - jsem navštěvovala pravidelně jako účastník a stejně tak jsem se nepravidelně vzdělávala prostřednictví Educommu. Na Educommu mě bavila především expediční videa z prostředí lékárny.
A s tím následně souvisí i odpověď na druhou otázku. Už teď opravdu nevím, ve kterém roce to bylo, mi zazvonil telefon a já si nejdřív myslela, že je to vtip, protože jste mi volali právě „VY" s nabídkou spolupráce. Šla jsem na schůzku spíše ze zvědavosti, protože mi taková aktivita přišla mimo moje schopnosti. Nakonec jsem si ale řekla, že zkusit se má všechno a natočila s HC první video na Educomm. Ve výsledku jsem přišla na to, že mě to vlastně hrozně baví a nastartovala se pravidelná spolupráce v rámci této činnosti. Přišel Covid a s ním i výrazný rozvoj a rozjezd online akcí a byla jsem oslovena jako přednášející několika online prezentací a přednášek, takže jsem se držela předchozí myšlenky, že zkoušet se má všechno a na spolupráci opět kývla.
No, a pak se stalo to, že jedna moje kamarádka, oblíbený lektor a spíkr Healthcommu, nemohla přednášet na jednom fyzickém kongresu a nenapadlo ji nic lepšího, než mi přednášku předat s tím, že to každopádně zvládnu.
Spolupráce s HC mi dala neuvěřitelné množství zkušeností v mnoha oblastech, potkala jsem spoustu skvělých lidí a hlavně mě utvrdila v tom, že je důležité se ve všech oblastech neustále vzdělávat. Myslím, že všem mým kolegům - z řad lékárníků i farmaceutických asistentů - HC přináší široký výběr, a hlavně různé možnosti a typy vzdělávání, proto si myslím, že si tu vybere opravdu každý...
Přála bych Health communication - jako organizaci i celému týmu, aby ji i do budoucna nadále vyhledávala velká skupina nejen farmaceutů a farmaceutických asistentů, ale i dalších odborníků z řad zdravotníků. Protože je opravdu velmi důležité mít neustálý přehled v novinkách, se kterými se jako farmaceuti často setkáváme, ale současně i čas od času zopakovat témata, která jsou v lékárně na denním pořádku...
Vojtěch Bernatský
Před více než deseti lety jsem byl osloven jako moderátor na akci pro jednu farmaceutickou firmu. Produkčně celou akci zajišťoval Healthcomm. U baru jsem se tehdy poprvé potkal se Zdeňkem Břeňem. A okamžitě přeskočila jiskra - profesní i lidská. Právě tehdy vzniklo velké přátelství, které přetrvalo dodnes. Od té doby jsem byl průvodcem desítek akcí, které Healthcomm pořádal a byl to pro mě nezapomenutelný zážitek. Spousta profesních výzev, nových informací, a především přátelství a skvělých kontaktů. Bylo úžasné sledovat, jak se společnost pod Zdeňkovým vizionářským vedením neustále proměňuje a vylepšuje.
Bylo mi velkou ctí, být součástí cesty společnosti Healthcomm. Jsem šťastný, že jsem na té cestě potkal životního kamaráda. Myslím, že pro lékárníky jsou to zážitky, nové vize, zkušenosti, novinky a především kontakty a přátelství s kolegy, která se bohužel v současném přetechnizovaném světě ztrácejí.
Healtcomm pořád „drží" a to je dobrá zpráva!
RNDr. Anna Janáková, Ph.D.
Ke spolupráci s Healthcommem mě přivedla společnost Johnson&Johnson v roce 2014. A na její začátek si vzpomínám opravdu velmi živě, protože nezačala úplně idylicky. Měla jsem tenkrát přednášet na podzimních kongresech pro lékárníky a farmaceutické asistenty a ten „můj" úplně první se konal v Olomouci. Kongresový hotel jsem ale dlouho nemohla najít, jezdila jsem kolem dokola, a dorazila jsem až na poslední chvíli, úplně vystresovaná a neskutečně protivná. Kluci, kteří zajišťovali technické zázemí, i Vojta Bernatský, který tehdy kongresy moderoval, si určitě museli myslet, že jsem ta nejnesnesitelnější ženská na světě. Pro moji spolupráci s Healthcommem tak stoprocentně platí, že „první vyhrání z kapsy vyhání". :-)
Naše další spolupráce byla pak už jen příjemná a velmi rychle se rozšiřovala a nabývala na intenzitě. K přednáškám na fyzických kongresech, přibyly online prezentace a spolupráce v rámci magazínu Healthcomm. Společně jsme připravovali řadu zajímavých projektů i v době, kdy jsem pracovala ve farmaceutických firmách, např. vzdělávání obchodních zástupců nebo interaktivní aplikace na kongresové expozice. Naši spolupráci nepřerušil dokonce ani Covid-19, protože namísto, abyste v Healthcommu plakali nad zákazem fyzických akcí, proaktivně jste uspořádali on-line kongresy a 3D konference. Člověk se s vaší prima partou opravdu nikdy nenudil! Vždy jste měli nějaký nový nápad, pro který jste mě dokázali nadchnout a který pak hlavně zabodoval u lékárníků.
A co mi spolupráce dala? Healthcomm je to pro mne „srdeční záležitost" a vždy mi spolupráce přinášela radost a nabíjela mě pozitivní energií. Na fyzických kongresech jsem navíc poznala spoustu úžasných lidí, ať už z řad přednášejících, moderátorů, auditoria nebo zástupců firem, se kterými bych se jinak pravděpodobně nesetkala, a to by byla velká škoda! Čistě pracovní vztahy se časem často přetavily v přátelství. Myslím si, že projekty, na kterých jsme společně pracovali, posouvaly dopředu nejen nás, ale především ty, kterým jsou určeny - lékárníky a farmaceutické asistenty. Healthcomm pro ně za těch 15 let vytvořil velmi kvalitní, moderní a pestrou edukační platformu, z jejíhož menu si mohou vybírat podle svých potřeb, preferencí a časových možností. Fyzické kongresy jsou navíc nejen místem vzdělávání, ale také příjemnou společenskou událostí, kde se mohou potkávat se jak svými kolegy, tak i s přednášejícími a zástupci firem a osobně probrat vše, co je zajímá.
Chtěla bych proto Healthcommu moc poděkovat za dosavadní úžasnou spolupráci, a především mu popřát, ať je i po svých 15. narozeninách stále tím mladým proaktivním nadšencem, který dokáže vytvářet atraktivní inovativní formy vzdělávání na principu škola hrou!
Vyjádření dalších spolupracujících osobností najdete v článku:
V březnu, konkrétně 5. a 6. 3. 2010, se v Brně konal vůbec první kongres Health communication. Z dochovaného programu se dozvíme, že mezi lektory byli PhDr. MUDr. Miroslav Krejčíř, Mgr. Jiří Jedelský nebo PhDr. Jarmila Daxnerová Kvapilová. Témata byla tedy nasnadě: Co vše je možné na první pohled zjistit o klientovi v lékárně, Stres v lékárně nebo Optimální komunikace farmaceutického asistenta. Vzpomínku Miroslava Krejčíře na začátky spolupráce se společností Health communication najdete mezi dalšími v článku BEZ SPOLUPRÁCE SE SKVĚLÝMI LIDMI SKVĚLOU AKCI NEUDĚLÁŠ! na aktuálním Magazínu. Historické fotografie z prvního brněnského kongresu si pak můžete prohlédnout na https://www.healthcomm.cz/ v oddíle ARCHIV. Ať jste již byli účastníky brněnského kongresu před 15 lety, nebo jste v té době zatím jen studovali, můžeme se opět v Brně všichni setkat toto jaro, a to v Quality Hotel Brno Exhibition Centre 9. 4. 2025, kde v jeden den proběhnou dva Pharmacy eventy - dopolední a odpolední, z nichž každý je samostatně akreditován u ČLnK.
Srdečně vás zveme na první, prezenční kongres roku 2025, který se bude konat 9. dubna 2025 v Brně, v Quality Hotelu Brno Exhibition Centre. Kongres bude rozdělený na dopolední a odpolední část, každá bude samostatně akreditována. Kongres je určený pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály. Opět se můžete těšit na kvalitní odborný program a na setkání s lektory, partnery i kolegy z lékáren. Registrovat se můžete již nyní na stránce organizátora: https://www.healthcomm.cz/. Při registraci můžete využít volný vstup přes kód Magazínu: MAG25BR