
I když se obecně má za to, že první s technikou tejpování přišel v roce 1979 japonský chiropraktik dr. Kenzo Kase, bude určitě koncept podpory kloubů a svalů pomocí lepicích pásek mnohem starší. Lidé si totiž již dávno před kineziotejpy intuitivně uvědomovali, že obvázání zraněné končetiny může pomoci nejen při hojení, ale také při stabilizaci kloubů a svalů.
Doktor Kenzo Kase, vnuk japonské tradiční léčitelky, absolvoval chiropraktickou školu v americkém Chicagu a dokázal spojit své odborné „západní" vzdělání s věděním o akupunktuře, moxování, meridiánech a dalších přístupech medicíny „východní". U svých pacientů při fyzioterapiích a rehabilitaci začal využívat elastické pásky, které měly pozitivní vliv na klouby, svalovou aktivitu, lymfatický i cévní systém, ale třeba i na úlevu od bolesti. V druhé polovině 20. století se tak elastické tejpy staly velkým pomocníkem v různých terapeutických metodách, nejen ve sportovní medicíně, kde jsou veřejnosti nejvíce na očích. Své uplatnění si tejpování našlo v oborech medicíny, například v již zmíněné fyzioterapii, ortopedii, ergoterapii, ale také v neurologii, při léčbě otoků a jizev nebo dokonce ve veterinární medicíně či estetické medicíně.
Proč používáme tejpy:
Výhody tejpování
Použití napnutých pružných tejpů má oproti fixním prostředkům, jako je bandážování či ortézy, řadu výhod:
Tejpování je založeno na principu ovlivnění somatosenzorického, krevního a lymfatického systému.
Tejpování nepomáhá jen vítězům
Kineziologické a speciální pásky FIXAtape® jsou vyvinuty podle nejnovějších principů v oblasti fyzioterapie. Jsou dermatologicky testovány a klinicky hodnoceny jako zdravotnické prostředky. Specialisté - fyzioterapeuti, ale i běžní uživatelé, používají pásky FIXAtape® především k fixaci namožených či natažených svalů, k redukci otoků a modřin či jako prostředek svalové korekce. Výhodou řady FIXAtape® je mimo jiné i široké portfolio pásek - od těch klasických až po pásky určené vrcholovým sportovcům - vybere si zkrátka každý!
KINEZIOLOGICKÁ TEJPOVACÍ PÁSKA FIXAtape® SPORT
Elastické textilní tejpovací pásky určené ke zpevnění svalů, kloubů a šlach při zvýšené pohybové aktivitě. Pásky jsou Latex free. Správná aplikace napomáhá před možným svalovým přetížením. Na výběr je bohaté barevné spektrum tejpů.
BAVLNĚNÁ TEJPOVACÍ PÁSKA FIXAtape® CLASSIC
Silně fixační bavlněné pevné pásky ke zpevnění svalů, kloubů a šlach. Lze použít i k fixaci obvazů a dlah.
SAMOFIXAČNÍ OBINADLO FIXAtape® STRETCH
Vícevrstvé kohezivní kompresní obinadlo, vysoce prodyšné a pružné i při opakovaném použití. Latex free. K fixaci končetin, dlah, obkladů, kanyl a po odběrech krve.
Tejpy mohou sloužit i jako neviditelná podprsenka pro dokonalý outfit?
FIXAtape® PUSH UP páska je určená k zakrytí a zvednutí poprsí jakékoliv velikosti.
Více o široké nabídce Kineziologických a speciálních pásků FIXAtape® i možnostech jejich praktického využití na Tejpovací a speciální pásky - ALFAVITA, s.r.o.
Článek obsahuje firemní sdělení společnosti ALFA VITA, s.r.o.
Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/
Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.
Od začátku ledna bojují němečtí, rakouští, maďarští a slovenští veterináři s extrémně nakažlivým virem slintavky a kulhavky. Od 26. března, kdy se potvrdila nákaza v chovu tří tisíc kusů skotu v Maďarsku a následně na konci března i na Slovensku, zavádí čeští veterináři ochranná opatření. Do Česka se nesmí dovážet skot, ovce, kozy, prasata a další druhy zvířat vnímavých ke SLAK z Maďarska, Slovenska a částí Rakouska. Týká se to také jakýchkoliv živočišných produktů, včetně krmiv nebo sena. Nově Státní veterinární správa (SVS) zpřísňuje od 4. dubna 2025 podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny do ČR z SK. Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu budou moci pro vjezd na území ČR použít pouze pět hraničních přechodů se Slovenskem. Všechna vozidla nad 3,5 tuny zde budou podrobena dezinfekci. Také se dočasně omezuje provádění kontrol vyžadujících vstup veterinárních inspektorů do českých chovů hospodářských zvířat jen na neodkladné případy. SLAK je sice považována za zoonózu, nicméně výskyt nemoci u člověka je velmi vzácný. Aktuální informace k nákaze včetně platných mimořádných veterinárních opatřeních, třeba zákazu vstupu do některých obor nebo ZOO koutků, jsou k dispozici na webu SVS.