Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



EDUCOMM CHCEME BÝT PARTNEREM I POMOCNÍKEM LÉKÁRNÍKŮ



Nově bude podle novely zákona o veřejném zdravotním pojištění zaznamenávat výši uhrazených doplatků na částečně hrazené léčivé přípravky a potraviny pro zvláštní lékařské účely online systém eRecept. Pokud pacient při úhradě léku v lékárně překročí limit, lékárna už od něj částku nevybere. Lékárně ji uhradí zdravotní pojišťovna.

Od ledna 2025 vstoupí v platnost několik významných změn v oblasti úhrad a doplatků za léky. Největší novinkou je zavedení automatického sledování ochranných limitů doplatků v systému eRecept. Tato změna přináší větší komfort pro pacienty a nové výzvy pro lékárníky.

Zajímá vás, co tyto změny přinesou do každodenní lékárenské praxe?

Přemýšlíte, jak se nejlépe připravit na nové administrativní postupy nebo jak je efektivně komunikovat pacientům?

Co vás čeká?

Hlavní změnou bude automatické sledování, zda pacient překročil svůj roční ochranný limit doplatků. Pokud tento limit přesáhne, nebude muset zbývající část doplatku uhradit - tuto povinnost převezme zdravotní pojišťovna, která peníze vyplatí přímo lékárně.

Tato novinka odstraní potřebu zpětného vracení přeplatků pacientům, což by mělo zjednodušit procesy. Přesto může novinka přinést otázky týkající se technického zpracování v systému eRecept, změn v administrativě či komunikace s pacienty.

Zapojte se a sdílejte své názory!

Plánujeme pro vás připravit na portálu Educomm odbornou přednášku, která by vám přiblížila nejen změny samotné, ale také jejich praktický dopad na lékárenskou praxi. Chceme však, aby tato přednáška odpovídala přesně vašim potřebám.

Pomozte nám ji vytvořit! Vyplňte krátký dotazník a dejte nám vědět:

  • Byla by přednáška na toto téma pro vás přínosná?
  • Jaké konkrétní otázky byste v ní chtěli zodpovědět?

Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá!

Děkujeme, že nám pomáháte tvořit vzdělávání, které má skutečný přínos!

Ing. Petra Jurajdová
Projektový manažer portálu Educomm.cz

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME