Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



BEZPEČNĚ V PŘÍRODĚ I VE MĚSTĚ



Kdo dnes nemá kolo? Prakticky všichni je máme, a ti starší nebo pohodlnější z nás si pořizují elektrokolo. Ale možná nám chybí správné informace o tom, jak s nimi nejlépe, a především bezpečně zacházet.

Ono jde o zdraví, a někdy i o život. Podle Policie ČR loni došlo ke 24 smrtelným nehodám, za které nesou vinu cyklisti, z toho osm jelo na elektrokole. Celkem bylo evidováno 4315 nehod na kolech a z toho 541 případů na elektrokolech.

I vyšší věk hraje roli

Statistiky uvádějí, že na běžném kole bylo šest procent cyklistů zraněno těžce. Na elektrokole to bylo víc - 10 procent, a v téměř třetině případů hrál roli alkohol, což je podstatně víc než na normálních kolech. Na těchto moderních také častěji dochází ke zraněním cyklistů vyššího věku, za poslední dva roky až o desítky procent. A k výčtu negativ patří i připomínka, že asi polovina cyklistů stále nenosí přilbu.

Než vyrazíme na výlet

Kdo už se naučil své elektrokolo dobře ovládat, tak už ví, co někteří zájemci o nákup netuší. E-kolo umí vyvinout značnou rychlost, je těžší než běžné kolo, a tak si jízdu na něm je třeba „osahat" a věnovat nějaký čas tréninku. Některé z nejmodernějších typů mají ABS systém (automobilisté znají), který při nenadálém brzdění nezablokuje kola, nedojde ke smyku, brzdná síla se rozloží i na zadní kola - a šikovný cyklista nespadne na hlavu přes řídítka. Funguje to i na štěrku i na mokrém nebo zledovatělém povrchu.

Na kole do práce

Řada poučených - sportovců, ekologů a naštvaných řidičů aut v kolonách - se rozhodla jezdit na kole do práce. Výhody není nutné popisovat, je jen třeba doufat v ohleduplnost okolí, rostoucí počet cyklostezek a dobrou schopnost ovládat svůj bicykl. Pravda je, že žádná skvělá technika neochrání cyklistu před jím samotným.

Bezpečnost i pro pěší

V Desateru jízdy po „polňačkách" a lesních cestách najdete mnoho zajímavého.

Například bod č. 1 - dejte přednost pěším, je moc poučný. Je tam uvedeno: „...když v lese potkáte chodce, přibrzděte a zpomalte, bude vás to stát jednu nebo dvě vteřiny. O nic nepřijdete. Pozdravte a dělejte dobré jméno nejen sobě, ale všem elektrocyklistům. Když se blížíte zezadu, dejte jim o sobě vědět, protože díky e-biku stoupáte hodně rychle, a nechcete je vystrašit, že ne?" Tak za to se všichni pěší hodně přimlouváme.

Z dalších bodů vybíráme například - ...jezděte jen tam, kam smíte, nebo myslete na sjezd.

Víme o případu v Itálii, kdy se nadšení senioři dostali s kolem hodně nahoru a pak se nemohli dostat dolů. Zachránil je vrtulník.

Kola ve městě

Tady je prvním pravidlem respekt ke „slabším", to znamená respekt silnějšího na silném kole ke slabším, třeba k dětem, které mohou nečekaně vyběhnout ze své trasy, k pejskařům, k maminkám s kočárky.

Cyklista je řidič! Musí znát pravidla silničního provozu, předvídat, ukazovat směr odbočení a když je to možné, snažit se o oční kontakt. Prostě jako v autě.

Nejezděte dva vedle sebe, nekličkujte, u elektrokol myslete na delší brzdnou dráhu díky vyšší hmotnosti kola, chraňte si hlavu helmou a oči brýlemi, mouchy a vosy už vyrazily na výlety.

Na chodník ne

A zase jedno pravidlo, které chceme zdůraznit - zapomeňte na chodníky. Jakkoli lákavé to někdy je, (elektro)kolo na chodník nepatří. Jednak to zakazují předpisy, jednak je to opravdu nebezpečné: "Chodník je místo pro lidi, kteří se pohybují pomalu, nepředvídatelně a často i s dětmi. Pokud už na něj musíte, sesedněte a veďte je."

Více dalších pravidel najdete na www.ebikebezpecne.cz

Při koupi nového kola si prohlédněte e-shopy a vybírejte, ale nákup raději podnikněte v kamenné prodejně. Jsou tam cyklonadšenci, kteří vám poradí se správným stylem jízdy, s údržbou kola i baterie i s kontakty na servisy - aspoň jednou ročně.

Policie ČR spolu s Bosch eBike Systems pořádá akce pro veřejnost s cílem naučit uživatele kol jezdit bezpečněji. Zájemci si mohou vyzkoušet moderní kola a otestovat nové bezpečnostní prvky, které umějí předcházet pádům.

Přijít můžete na Výstaviště Praha k Maroldově panoramatu:

8. 6. od 13 do 19 hod.

17. 6. od 18 do 20 hod.

26. 8. od 14 do 18 hod.

24. 9. od 10 do 14 hod.

Mgr. Jana Ulíková

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME