
Proč tolik lidí napadne během pobytu na pláži postavit si hrad z písku?
Pro řadu z nich, zejména pro děti, je stavění hradů z písku prostě zábava. Aktivita, která umožňuje popustit uzdu fantazii a užít si čas strávený na pláži. Písek je všude kolem snadno dostupný a je to tvárný materiál.
Navíc je proces stavění hradů z písku velmi uklidňující, až meditativní. Písek a malé hrabičky, které se často používají v takzvaných zenových zahradách, jsou velmi úzce spjaty s relaxací a meditací. Vytváření vzorů v písku pomocí hrabiček je klíčovou součástí meditace. No a opakované, rytmické pohyby při hrabání pomáhají zklidnit mysl a soustředit se na přítomný okamžik.
Pro některé je to výzva - pokusit se postavit co nejvyšší, nejpevnější nebo nejsložitější hrad. Existují dokonce soutěže ve stavění hradů z písku, které přitahují i profesionální sochaře.
Hrady z písku jsou pomíjivé. Vědomí, že je moře nakonec odplaví, dodává jejich tvorbě zvláštní kouzlo a připomíná nám pomíjivost všeho.
Zapojte se do naší 3D Letní lékárničky, kde najdete vše, co bylo výše zvýrazněno. Bavte se, soutěžte, a to vše v čase jednoho měsíce. Pak naši soutěž „odnese čas" a vy se můžete při správných odpovědích těšit na možnost výhry. Další soutěž v podobném duchu bude na Magazínu zase až v září 2025.
Pod 10 hrady najdete zajímavé informace, které si dobře zapamatujte, abyste uspěli v TESTU! Pro 10 z vás máme za správné vyplnění testu připravené dárky v podobě e-poukázek, knížek a kosmetických produktů. Soutěžíme až do 2. července 2025!
Nákup, losování a rozesílka cen jsou plně v režii společnosti Health communication s. r. o. Ceny se se nijak nevztahují k partnerům soutěže.
Účastí v soutěžích na Magazínu souhlasíte s pravidly.
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.